Michał Bilewicz, Wikimedia Commons, CC BY 3.0. Publicystyka

Bilewicz wie, dlaczego rząd ewakuuje Polaków. Wykrył spisek

Michał Bilewicz już wie, dlaczego rząd ewakuuje Polaków z Izraela. Wykrył spisek!

– Cel tej ustawki jest oczywisty: wywieźć wdzięcznych wyborców do polskich komisji wyborczych i zamknąć konsulat, bo zbyt wielu Izraelczyków z polskimi paszportami postanowiło zagłosować przeciw PiS. Już wiemy, że znacznie więcej wyborców zarejestrowano w tych wyborach niż w 2019 – tak akcję ratowania Polaków z Izraela komentuje Michał Bilewicz.

Bilewicz to pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Jest znany z niezwykle przenikliwych analiz i błyskotliwych wypowiedzi. W przeszłości sugerował, że pomnik Polaka ratującego Żydów to “trolling” i “hucpa”. Sugerował także, że Polacy powinni przeprosić… Niemców, bo “jest im coś winna”.

Jak radzą sobie inne państwa?

Wyjątkowy umysł Bilewicza zostawiamy opiece specjalistów. Przypomnijmy jednak, że polskie władze ewakuowały już z Izraela zostało już kilkuset polskich obywateli. Po pomoc do Polaków zgłosili się Litwini i Chorwaci. Jednocześnie, państwa takie jak np. Szwedzi czy Niemcy radzą swoim obywatelom, aby “na siebie uważali”.

Cytowany przez szwedzką gazetę “Aftonbladet” ojciec uczennicy, która wracając ze szkolnej wycieczki wraz z klasą utknęła na lotnisku w Izraelu, skrytykował brak działań dyplomatów w Sztokholmie:

– Polska na przykład oświadczyła, że ewakuuje swoich obywateli – podkreślił mężczyzna popisany jako Martin.

Wyraził on nadzieję, że władze Szwecji dorównają Polsce w opiece nad swoimi obywatelami.

Podobnie czeskie władze nie podjęły wciąż decyzji o ewentualnych lotach ewakuacyjnych. W poniedziałek resort informował, że części Czechów udało się opuścić Izrael dzięki lotom komercyjnym. We wtorek lider największej partii opozycyjnej ANO, były premier Andrej Babisz zwracał uwagę, że dostaje od Czechów przebywających w Izraelu prośby o ewakuację. Jednocześnie dodawał, że personel placówki nie jest w stanie im pomóc.

Wielka Brytania na razie nie planuje ewakuacji swoich obywateli – informował minister spraw zagranicznych James Cleverly. Polityk zalecał powroty drogą lądową przez Jordanię lub Egipt.

Z kolei Hiszpania dopiero przygotowuje ewakuację tych obywateli, którzy przebywali w Izraelu czasowo i zostali zaskoczeni przez masowy atak Hamasu. Informował o tym minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares w rozmowie z telewizją Antena3. Na razie Hiszpanom zaoferowano numer kontaktowy do “jednostki kryzysowej” ambasady Hiszpanii w Izraelu.

Austria dopiero przygotowuje się do ewakuacji swoich obywateli z Izraela w środę.

Francuskie MSZ ogłosiło z kolei, że w najbliższy czwartek zostanie zorganizowany “specjalny lot” w celu repatriacji Francuzów. Nie podano jednak szczegółów. Według najnowszego spisu ministerstwa, kolejnych 20 Francuzów uznano za zaginionych, a 8 obywateli uznano już za zmarłych.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij