Włoski biegacz Valentina Petrillo zdobył 11 tytułów jako mężczyzna. W paraolimpiadzie wystartuje jednak jako kobieta.
Urodzony w 1973 roku Petrillo zaczął trenować lekkoatletykę w młodym wieku. Gdy miał 14 lat, choroba Startgardta niemal doszczętnie odebrała mu wzrok. Po studiach wstąpił do drużyny futsalowej dla niewidomych. W wieku 41 lat postanowił wrócić do lekkoatletyki i zdobył 11 tytułów na poziomie krajowym.
W 2019 roku Petrillo postanowił „zmienić płeć”. Rok później zadebiutował jako „kobieta” na włoskich mistrzostwach lekkoatletycznych dla niepełnosprawnych. Rok później pobił kobiecy rekord na 400 metrów, który poprawił kilka miesięcy później, a w 2021 pobił rekord na 200 metrów. W 2021 reprezentował Włochy na para-mistrzostwach Europy.
@sebcoe @sharrond62 @iocmedia
Valentina Petrillo is a 50 year old man competing as a visually-impaired woman in the Paralympics. His advantage from male puberty is clear. This is equivalent to an able-bodied person self-id into the Paralympics.
Who will protect women’s sports? https://t.co/kvYPsN41ui pic.twitter.com/r6PxBp7kQr— Rebel Ada (@DearRebelAda) August 11, 2024
Teraz media informują, że Petrillo, jako pierwsza osoba transpłciowa, weźmie udział w paraolimpiadzie. Będzie rywalizował z kobietami w konkurencji 200 i 400 metrów. W zeszłym roku na mistrzostwach w Paryżu zdobył w obu tych konkurencjach brąz.
Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski nie ma własnych zasad regulujących udział transpłciowych mężczyzn w zawodach dla kobiet. Zezwala na to, by organizacje zarządzające poszczególnymi sportami ustalały własne zasady. Niektóre, jak np. te zajmujące się kolarstwem czy pływaniem, mają dość restrykcyjne zasady. Ta, która zarządza lekkoatletyką pozwala na start każdemu, kto został uznany prawnie za kobietę.