Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Biden zabronił amerykańskim firmom inwestowania w Chinach

Prezydent Joe Biden zdecydował, że amerykańskie firmy nie będą mogły inwestować w Chinach w nowoczesne technologie. W innych wypadkach będą musiały poinformować o tym rząd.

Biden podpisał rozkaz prezydencki, który wprowadzi restrykcje na inwestycje amerykańskiego sektora high tech w Chinach. Dotyczą tzw. technologii wrażliwych – półprzewodników i układów scalonych, kwantowych technologii informatycznych i pewnych systemów sztucznej inteligencji. Na razie nie ujawniono dokładnie, co zostanie zakazane, a co będzie wymagało zgody rządu, ale administracja ogłosiła, że chodzi o „małe podzbiory”.

Cel wydania tego rozkazu jest jasny. Amerykanie nie chcą, żeby ich firmy, swoją wiedzą i pieniędzmi, pomogli Chińczykom w opracowaniu technologii, które pomogłyby im w modernizacji ich sił zbrojnych i zagroziły tym samym bezpieczeństwu USA. Wcześniej, w 2020 roku, prezydent Trump wydał zakaz inwestowania przez amerykańskie fundusze w akcje i obligacje firm, które współpracują z chińskim wojskiem. Prezydent Biden nie tylko nie odwołał tego rozkazu, ale wydał w 2021 roku swój własny, który nakazywał firmom, które dokonały takich inwestycji wcześniej, mają je wycofać.

Chiny stwierdziły, że są „poważnie zaniepokojone” tym rozkazem. Chińskie ministerstwo skarbu stwierdziło, że narusza międzynarodowy porządek ekonomiczny i handlowy. Stwierdziło także, że mają nadzieję, że USA będą szanowały prawa gospodarki rynkowej i wolnej konkurencji, i nie będą „sztucznie ograniczać globalnej wymiany i kooperacji handlowej i ekonomicznej, ani stawiać przeszkód odbudowie światowej gospodarki”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij