Najnowsze wiadomości ze świata

Biden kazał usunąć z biurka czerwony guzik

Joe Biden od razu zaczął wprowadzać zmiany w Białym Domu. Jedną z nich było usunięcie z prezydenckiego biurka słynnego czerwonego guzika.

Guzik  którym mowa znajdował się na słynnym stojącym w Gabinecie Owalnym Resolute Desk, które zostało podarowane prezydentowi Rutherfordow B. Hayesowi przez królową Wiktorię. Znajdował się na drewnianej skrzynce stojącej obok telefonów. Wiele osób zastanawiało się do czego służył. Niektórzy sugerowali, że to znany z popkultury „czerwony przycisk” służący do odpalenia rakiet z głowicami atomowymi. Podczas załamania negocjacji z Koreą Północną Kim Jong Un powiedział, że zawsze ma nuklearny przycisk na biurku, na co Trump odparł na Twitterze, że jego przycisk jest znacznie większy, co obudziło dalsze spekulacje.

Prawda okazała się jednak bardziej banalna. Agencja AP poinformowała w 2017 roku, w artykule z okazji 100 dni prezydencji Trumpa, że ten przycisk był używany przez prezydentów od dekad, tylko wcześniej mało kto zwracał na niego uwagę. Jego funkcja zmieniała się w zależności od prezydenta. W wypadku Trumpa po jego naciśnięciu do Gabinetu Owalnego przychodził lokaj, który przynosił Trumpowi na srebrnej tacy jego ulubiony napój – dietetyczną Coca Colę.

Dziennikarze zauważyli, że kiedy Joe Biden pierwszego dnia podpisywał serię rozkazów prezydenckich na jego biurku nie było już czerwonego przycisku. Jego brak potwierdził felietonista brytyjskiego The Times Tom Newton Dunn. Wspomniał też, że kiedy w 2019 roku przeprowadzał wywiad z Trumpem, to uprosił go o pokazanie tego, jak działa w praktyce i był świadkiem, jak po jego naciśnięciu do gabinetu faktycznie wszedł lokaj z butelką coli.

Na razie nie jest jasne dlaczego Biden postanowił usunąć ten przycisk. Nie jest wykluczone, że wróci on na biurko, chociaż raczej nie będzie już służył do zamawiania coli. Wielu dziennikarzy spekuluje jednak, że być może colę zastąpi ulubiony deser Bidena, lody waniliowe. Właścicielka firmy Jeni’s Splendid Ice Creams Jenni Britton Bauer ujawniła, że nowy prezydent jest ich stałym klientem od 2012 roku i zwykle zamawia podwójne lody waniliowe z płatkami czekolady. Po jego zwycięstwie postanowili, że te lody zostaną nazwane „White House Chocolate Chip”.

 

Źródło: Stefczyk.info na podstawie NBC Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Doug Mills / POOL, Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij