Najnowsze wiadomości ze świata

Biały Dom wstrzymał wysyłkę bomb dla Izraela

Administracja Joe Bidena wstrzymała wysyłkę bomb lotniczych dla Izraela. Nie chcą, by były użyte podczas ofensywy na Rafah.

Rafah to ostatnie duże miasto w Strefie Gazy, które nadal jest w rękach Hamasu. Izrael nie ukrywa, że chce dokonać na nie inwazji. Twierdzą, że jest to konieczne, bowiem schronili się w nim przywódcy tej organizacji terrorystycznej. Administracja Bidena sprzeciwia się jednak tym planom. Twierdzą, że wobec ogromnej liczby uchodźców z innych części Gazy, którzy schronili się w tym mieście, taka inwazja spowoduje ogromną ilość ofiar cywilnych.

Jak informuje Politico, Biały Dom zdecydował się teraz na wstrzymanie dostaw bomb lotniczych dla Izraela. Chodzi o 1800 bomb o wadze 2 tys. funtów (ok. 907 kg) i 1700 bomb o wadze 500 funtów (ok. 225 kg). Decyzja zapadła po przeglądzie proponowanych transferów uzbrojenia, który administracja Bidena rozpoczęła w kwietniu. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy te bomby trafią do Izraela.

Członek administracji Bidena powiedział anonimowo Politico, że rozmowy z Izraelem o tym, jak uniknąć ofiar cywilnych w Rafah, nie rozwiały w pełni ich obaw. Dodał, że USA skupiły się głównie na bombach 2000-funtowych, gdyż zrzucenie ich na gęstą zabudowę w Rafah miałoby ogromny wpływ na liczbę ofiar. Amerykanie oceniają teraz sprzedaż innego uzbrojenia dla Izraela, w tym JDAM – zestawów, które umożliwiają naprowadzanie bomb na cel.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Politico Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

0 0

Pijany koczkodan uciekł z mieszkania i pokąsał pięć osób

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij