Najnowsze wiadomości ze świata

Białoruskie służby zatrzymały polskich misjonarzy

Na Białorusi zatrzymano dwóch misjonarzy z Polski. Ojcom oblatom zarzuca się rzekomą dywersję.

O zatrzymaniu duchownych poinformowała Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Sprawa dotyczy ojca Andrzeja Juchniewicza OMI i Pawła Lemekha OMI, którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie.

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka Misja na Białorusi, potwierdza informacje o zatrzymaniu przez białoruskie władze dwóch misjonarzy oblatów w diecezji witebskiej – przekazano.

Dodano, że ojcowie przebywają obecnie w areszcie, gdzie czekają na rozprawę. Z informacji przekazanych przez Polską Prowincję Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zatrzymanym zarzuca się „rzekomą dywersyjną działalność na szkodę białoruskiego państwa”.

W związku z sytuacją na Białorusi prosimy o modlitwę w ich intencji – zaapelowano w komunikacie.

Ojciec Juchniewicz, będący jednym z zatrzymanych, na początku inwazji Rosji na Ukrainę publicznie wyraził solidarność z narodem ukraińskim i apelował o modlitwę w intencji szybkiego zakończenia wojny. W maju 2022 roku został przewodniczącym Wyższych Przełożonych, Delegatów i Przedstawicieli Męskich i Żeńskich Instytutów oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Białorusi.

Źródło: stefczyk.info/na podst.oblaci Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij