Najnowsze wiadomości ze świata

Białoruskie samoloty nie będą mogły latać nad Unią Europejską

PAP dowiedziała się nieoficjalnie, że ambasadorzy państw UE zgodzili się w piątek na zakazanie białoruskim liniom lotniczym przelotów w przestrzeni powietrznej i lądowania na lotniskach w UE. To reakcja na porwanie przez reżym Łukaszenki samolotu Ryanair.

23 maja samolot Ryanair relacji Ateny-Wilno został pod pretekstem alarmu bombowego zmuszony do lądowania na lotnisku w Mińsku. Po lądowaniu białoruskie służby aresztowały znajdującego się na pokładzie opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę Sofię Sapiegę. Działanie Białorusi zostało potępione przez wiele państw, w tym Polskę która zarzuciła władzom w Miński państwowy terroryzm i złamanie międzynarodowego prawa lotniczego.

Jak informuje PAP powołując się na źródło w UE w piątek ambasadorzy unijnych państw dali zielone światło do wprowadzenia zakazu lotów nad terytorium Unii dla samolotów białoruskich linii lotniczych oraz lądowania na unijnych lotniskach. Na razie jest to decyzja polityczna i aby mogła zacząć obowiązywać musi być jeszcze przyjęta w tzw. procedurze pisemnej przez Radę UE. PAP informuje, że może stać się to jeszcze w piątej, dzięki czemu zakaz zacznie obowiązywać już w sobotę o północy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij