Najnowsze wiadomości ze świata

Białoruski więzień polityczny próbował popełnić samobójstwo

Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna przekazało informację o próbie samobójczej Igora Łosika, który przebywa w Białoruskim zakładzie karnym. Wcześniej więzień polityczny prowadził strajk głodowy.

Igor Łosik jest białoruskim blogerem, który 25 czerwca 2020 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu. Zarzucono mu organizowanie i przygotowywanie imprez zakłócających ład publiczny. Na wolność miał wyjść po sześciu miesiącach, ale nadal przebywa w zakładzie karnym. 14 grudnia 2021 roku został skazany na 15 lat pozbawienia wolności za „organizowanie zamieszek, podżeganie do nienawiści i stawianie oporu wobec funkcjonariuszy”.

Od pewnego czasu białoruski więzień prowadził strajk głodowy, jednak teraz przekazano, że próbował odebrać sobie życie.

Działacze praw człowieka otrzymali z kilku źródeł informację, że Igor Łosik w kolonii karnej w Nowopołocku długo prowadził strajk głodowy, a następnie podciął sobie ręce i szyję. Igor został uratowany i wysłany do centrum medycznego – przekazało w mediach społecznościowych Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna.

Podobny los spotkał żonę osadzonego Białorusina, Darię Łosik. Kobieta otrzymała jednak niższy wyrok, bo do więzienia trafiła na dwa lata. Małżeństwo ma czteroletnią córkę, którą na czas odsiadki rodziców zajmują się dziadkowie.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews/Facebook Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij