Najnowsze wiadomości ze świata

Bezrobocie w USA najniższe od pół wieku. To cios dla przeciwników Trumpa

Wskaźnik bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadł we wrześniu do 3,7 proc., czyli do poziomu najniższego od grudnia 1969 roku – podała w piątek agencja AP.

Według danych Departamentu Pracy USA we wrześniu 2018 r. amerykańscy pracodawcy utworzyli 134 tys. nowych miejsc pracy.

Znaczący wzrost zanotowano w sektorze usług profesjonalnych i biznesowych, ochronie zdrowia i branży budowlanej – podano.

Średnia stawka godzinowa wzrosła we wrześniu br. w porównaniu z tym samym miesiącem 2017 r. o 2,8 proc.

Agencja wskazała na utrzymujący się optymizm co do kondycji amerykańskiej gospodarki wśród konsumentów, menedżerów firm i ekonomistów. “Wskaźnik optymizmu konsumentów jest na poziomie najwyższym od 18 lat” – czytamy. Z badań przeprowadzonych wśród przedsiębiorstw branży usługowej (takich jak banki, hotele, dostawcy usług medycznych) wynika, iż rozwijają się one w tempie najszybszym od dekady – dodano.

Jak podkreśliła AP, ekonomiści zwrócili też uwagę na słabości amerykańskiej gospodarki. “W ostatnim roku spadła sprzedaż domów na rynku wtórnym. Przyczyniły się do tego: wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych, wzrost cen domów i niedobór ofert na rynku nieruchomości” – wskazano.

Cytując piątkowe dane amerykańskiego Departamentu Pracy BBC zwraca z kolei uwagę, że nasilająca się wojna handlowa między USA i Chinami nie odbiła się niekorzystnie na liczbie miejsc pracy w branży wytwórczej. Jak podkreślono, w sierpniu zatrudnienie w sektorze produkcji wzrosło – utworzono 18 tys. miejsc pracy. Dodano, że od początku br. ich liczba zwiększyła się o 278 tys.

Jak przypomniano, we wrześniu Waszyngton ogłosił, że nałoży dodatkowe, 10-procentowe taryfy celne na towary chińskiego eksportu do USA wartości 200 mld dol., zaś Pekin odpowiedział cłami odwetowymi na towary amerykańskie warte 60 mld dol.

Źródło: PAP Autor: Magdalena Jarco
Fot. Larry Kudlow, doradca Donalda Trumpa ds. ekonomicznych / PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij