Najnowsze wiadomości ze świata

Bezcenna rzeźba trafi do muzeum, bo jej właściciel nie chciał zapłacić podatku od spadku

Muzeum wkrótce otrzyma bezcenną rzeźbę z epoki renesansu. Jej właściciel zgodził się ją oddać, by nie zapłacić podatku od spadku.

Apollo Belwederski to rzeźba z brązu, którą 500 lat temu stworzył włoski rzeźbiarz Pier Jacopo Alari Bonacolsi, znany lepiej jako Antico. Jest niewielką kopią marmurowej rzeźby z okresu rzymskiego, która obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Watykańskiego.

Już wkrótce ta cenna rzeźba trafi do Muzeum Fitzwilliama w Cambridge. Stanie się tak, bo jej obecny właściciel chce uniknąć zapłacenia 10,5 miliona funtów podatku od spadku. W brytyjskim prawie istnieje od ponad stu lat instytucja „akceptacji w zamian”, która pozwala na zwolnienie z tego podatku w zamian za przekazanie rządowi obiektów, które mają dużą wartość kulturową. Brytyjskie muzea uzyskały dzięki tym przepisom setki cennych eksponatów.

Jak donosi Guardian, poprzednimi właścicielami rzeźby byli deweloper Cecil Lewis i jego żona Hilda. Wcześniej była częścią kolekcji renesansowych i barokowych rzeźb, które zostały zebrane przez podpułkownika Mildmaya Thomasa Boscawena. Po jego śmierci jego siostra przekazała resztę temu muzeum – Apollo dołączy wkrótce do 56 innych rzeźb z tej kolekcji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij