Najnowsze wiadomości z kraju

Minister Nowacka przywraca cenzurę. Lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja, będzie mniej Sienkiewicza i Reymonta

Do końca czerwca opublikowana zostanie podstawa programowa z listą lektur – powiedziała we wtorek w TNV24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Zaznaczyła, że “Chłopi” i “Potop” pozostaną na liście, ale czytani będą we fragmentach, z listy znikną dzieła Jarosław Rymkiewicza i Jacka Dukaja.

Zapytana o szkolną listę lektur Nowacka zaznaczyła, że “jeszcze są w pracy rządowej”.

“Z mojej strony ten temat jest absolutnie zamknięty. Do końca czerwca, obstawiam, że to będzie 29 czerwca, ten dokument wróci do MEN, będzie opublikowany” – powiedziała.

Dodała, że resort przygotował obiecaną redukcję podstaw programowych.

“Robimy wyłącznie redukcję o 20 proc. Po długich dyskusjach z polonistami, z praktykami, po wysłuchaniach publicznych, spotkaniach, konsultacjach i prekonsultacjach. Decyzja jest taka, że część lektur przesuwamy do czytania we fragmentach, żeby niekoniecznie młodzież musiała przeczytać 100 proc., ale z dobrym nauczycielem przerobią, zrozumieją i polubią czytanie” – oceniła.

Zdaniem Nowackiej, kiedy zmusza się młodzież do czytania całości lektur, wtedy czytają bryki.

“Chcę, żeby kochali czytanie książek” – mówiła.

Zaznaczyła, że podczas dyskusji o “Chłopach” Reymonta padła propozycja, by usunąć tę lekturę z listy.

– Ja się na to nie zgodziłam. Uważam, że to ważna lektura (…). Będą +Chłopi+ we fragmentach, będzie +Potop+ we fragmentach – poinformowała.

Zapytana, co z “Panem Tadeuszem”, Nowacka odpowiedziała: – Wszystko dobrze.

– Lista lektur była gigantyczna i niestety nieczytana. Były pewne pomysły indoktrynacyjne, na przykład w ostatnich latach powkładano poezję niejakiego (Jarosława Marka) Rymkiewicza. Eksperci bardzo rekomendowali usunięcie. Podpisałam dokument, gdzie pan Rymkiewicz czy pan (Jacek Józef) Dukaj się nie pojawiają – mówiła.

Dopytywana o kwestię czerwonych pasków na świadectwach zapewniła, że nie ma żadnych prac nad zmianą świadectw.

“Znam dyskusje dotyczące świadectw, ale dzisiaj wiem, że rodzice są do tego megaprzekonani i nie ma takiej atmosfery, żebyśmy zmieniali kwestię pasków” – zastrzegła.

Źródło: PAP Autor: Iwona Żurek iżu/ joz/
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij