Najnowsze wiadomości ze świata

Bestie! Rosjanie odcięli głowę jeńcowi. Wstrząsający film trafił do sieci

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę, że wszczęła śledztwo w sprawie nagrania wideo, z którego wynika, że wojskowi Rosji odcięli głowę ukraińskiemu jeńcowi. Szef SBU Wasyl Maluk zapewnił, że sprawcy zostaną odnalezieni.

“Wczoraj (wtorek-PAP) w internecie pojawiło się wideo, na którym okupanci rosyjscy demonstrują swoje bestialstwo – okrutnie katują jeńca ukraińskiego i odcinają mu głowę. SBU rozpoczęła wstępne postępowanie w sprawie tej zbrodni wojennej” – oświadczyły służby w komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram.

Szef SBU oznajmił, że sprawcy zostaną znalezieni “gdziekolwiek by nie byli” i “poniosą karę”.

(https://t.me/SBUkr/7925)

Skrajnie drastyczne nagranie wideo z kaźnią jeńca pojawiło się we wtorek wieczorem. Widać na nim, jak ludzie w mundurach z białymi wstęgami (których zwykle używają do identyfikacji wojskowi rosyjscy) odcinają głowę żywemu człowiekowi z ukraińskimi dystynkcjami. Sprawcy są zamaskowani. Jak zauważa rosyjska redakcja BBC, na nagraniu widać jaskrawozielone liście i wobec tego nie jest wykluczone, że kadry zostały nagrane pewien czas temu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując nagranie, oświadczył w środę: “jest coś, czego nikt na świecie nie może zignorować: jak łatwo te bestie zabijają”. Ostrzegł, że Ukraina “nie zamierza niczego zapominać i przebaczać zabójcom” i oświadczył, że “terror musi zostać pokonany”. (https://t.me/s/V_Zelenskiy_official)

Wkrótce po publikacji Andrij Jermak, szef kancelarii Zełenskiego zamieścił w mediach społecznościowych zdanie: “będzie odpowiedź i odpowiedzialność za wszystko”. Jermak nie wyjaśnił, czego dotyczy ten komentarz, ale niektóre media ukraińskie uznały, że był on reakcją na nagranie mordu jeńca.

Źródło: (PAP) Autor: awl/ tebe/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij