Najnowsze wiadomości ze świata

Berlin domaga się zdjęcia sankcji z Rosji. “Jeśli Putin zaatakuje Litwę, to narazi żołnierzy Bundeswehry na niebezpieczeństwo”

Niemcy domagają się, aby UE wyłączyła cały Obwód Kaliningradzki z sankcji wobec Rosji. Według agencji Reutera, Berlin obawia się, że Rosjanie zaatakują Litwę i tym samym “narażą na niebezpieczeństwo żołnierzy Bundeswehry, stacjonujących tam w ramach misji NATO”.

Przypomnijmy, na terenie Litwy Bundeswehra prowadzi Wielonarodową Grupę Zadaniową NATO, a niemieccy żołnierze są zaangażowani w planowanie obrony kraju. Zdaniem Berlina, ich bezpieczeństwo jest zagrożone z powodu ostatnio formułowanych przez Rosję gróźb dotyczących sporów o ruch tranzytowy do Kaliningradu. W krajach bałtyckich wzrosły obawy o bezpośrednią interwencję zbrojną na terenie Litwy, co może – zdaniem Niemców – zagrażać stacjonującym tam żołnierzom Bundeswehry.

W związku z rosnącym rosyjskim zniecierpliwieniem wokół blokady Kaliningradu, dzień po ogłoszeniu przez NATO nowej, zdecydowanie bardziej radykalnej strategii wobec Rosji, Unia Europejska postanowiła iść w przeciwnym kierunku. Działający pod dyktatem Berlina unijni urzędnicy chcą nawet wyłączyć suwerenność Litwy, uznając, że tranzyt rosyjskich towarów przez ten kraj do Kaliningradu nie jest handlem międzynarodowym, tylko… wewnętrznym obrotem Rosji.

Według informacji ujawnionych przez Reutera, wspierani przez Niemców urzędnicy unijni próbują wszelkimi sposobami wymusić na Litwie wycofanie się z blokady dostaw części towarów z Rosji do Kaliningradu.

Jednocześnie przypomnijmy, że bezpośrednio po intensyfikacji litewskich działań dot. realizacji europejskich sankcji nałożonych na Rosję, Komisja Europejska wspierała zachowanie Litwinów:

– Ograniczając tranzyt niektórych rosyjskich towarów przez swoje terytorium do Kaliningradu, Litwa wdraża sankcje przyjęte przez Unię Europejską; nie ma jednak mowy o żadnej blokadzie rosyjskiej eksklawy – tłumaczył na Twitterze rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

– Przede wszystkim wyjaśnijmy: Litwa wdraża środki ograniczające Unii Europejskiej jednogłośnie nałożone na Rosję przez Radę UE w ostatnich miesiącach w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę. Po drugie, nie jest to oczywiście +blokada+. Zawsze mówiliśmy, że dostawy do Kaliningradu podstawowych towarów pozostają niezakłócone – wyjaśniał Mamer w serii wpisów.

– Dlaczego sprawa pojawia się teraz? Ponieważ szereg sankcji UE przeciwko konkretnym rosyjskim towarom eksportowym – wyroby stalowe, materiały budowlane – zaczyna obowiązywać właśnie teraz, po krótkich okresach przejściowych. Oznacza to, że Litwa musi stosować dodatkowe odprawy w tranzycie drogowym i kolejowym przez terytorium UE – dodał przedstawiciel Komisji i zapewniał, że kontrole te są “ukierunkowane, proporcjonalne i skuteczne”.

Cytowane wyżej wpisy pojawiły się na koncie twitterowym Mamera bezpośrednio po wprowadzeniu czwartego pakietu sankcji UE, który przyjęto 15 marca br., (wprowadził ograniczenia m.in. na eksport rosyjskiej stali) i który zaczął obowiązywać 18 czerwca (objął m.in. tranzyt kolejowy przez Litwę między Kaliningradem i pozostałymi częściami Rosji).

Według agencji Reutera, pod presją Niemiec – zaledwie po 12 dniach od realnego obowiązywania sankcji – unijni urzędnicy zmienili zdanie i zaczęli zmuszać Litwę do zaprzestania blokady części towarów do Kaliningradu.

Źródło: Stefczyk.info za Reuters/Wprost Autor: red.
Fot. EPA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij