Najnowsze wiadomości z kraju

Będzie zmiana terminu wyborów? Decyzja niebawem

W piątek spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, na którym prawdopodobnie zapadną decyzje co do dalszego procedowania projektu ws. przedłużenia kadencji samorządów – powiedział PAP wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, podczas weekendowego spotkania z mieszkańcami Mielca zapowiedział, że jego ugrupowanie złoży w Sejmie projekt ustawy przedłużającej kadencję samorządów o pół roku.

“Projekt jest przygotowany od wiosny. Teraz pewnie będzie procedowany. W piątek spotka się Prezydium Komitetu Politycznego PiS i prawdopodobnie tam zapadną decyzje, co do dalszego procedowania tego projektu” – powiedział PAP Terlecki podczas forum ekonomicznego w Karpaczu.

Dopytywany, czy może on trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu powiedział: “Jest to całkiem możliwe”. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 14-16 września.

Terlecki pytany, czy to oznacza, że doszło w sprawie projektu do porozumienia z prezydentem Andrzejem Dudą, powiedział, że z tego co wie, to “jednak argumenty za tym, by rozdzielić wybory samorządowe i parlamentarne przeważyły”.

“Wydaje mi się, że w tej sprawie jest też zgoda, czy przychylność pana prezydenta. Tym bardziej, że instytucje, które zajmują się przeprowadzaniem wyborów ostrzegają, że może to być bardzo kłopotliwe, gdyby odbywały się równocześnie” – powiedział szef klubu PiS.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r.). Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 r.).

Źródło: PAP Autor: Rafał Białkowski
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Niemcy przywrócą pobór do wojska

0 0

Trzej 16-latkowie pobili mężczyznę. Ofiara zmarła w szpitalu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij