Najnowsze wiadomości z kraju

Będzie rozłam w Platformie Obywatelskiej? Bunt “konserwatystów”!

Stanowisko Zarządu Krajowego PO nie zamyka dyskusji ws. aborcji – powiedział w czwartek poseł Paweł Zalewski (PO). Zaznaczył, że kompetencje do określenia zasad ideowych PO należą statutowo do Konwencji.

Zarząd Krajowy PO przyjął w środę stanowisko ws. aborcji; w czwartek odbędzie się w tej sprawie konferencja prasowa. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że partia opowiedziała się w nim za liberalizacją prawa do przerywania ciąży.

Zalewski powiedział w Radiu ZET, że “stanowisko zarządu PO traktuje zgodnie z tym, że Platforma Obywatelska jest partią najbardziej demokratyczną” i – jak podkreślił – “zarząd powinien przedstawić propozycję dla tych ciał statutowych, które są upoważnione do tego, aby podejmować decyzje w sprawach ideowych”. Zalewski przywołał art. 57 statutu PO, zgodnie z którym określanie zasad ideowych oraz kierunków strategii politycznej Platformy należy do kompetencji Konwencji.

Poseł PO zaznaczył, że “dzisiaj obowiązuje deklaracja ideowa przyjęta w 2001 roku, która afirmuje ustawodawstwo z 1993 roku”.

Zalewski pytany, jaka część PO podziela powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego, stwierdził: “Zobaczymy, bo stanowisko zarządu PO otwiera dyskusję w tej sprawie, nie zamyka”. “Do tego potrzebne jest zwołanie ciał statutowych, które mogą się w tej sprawie wypowiadać”.

Poseł PO zwrócił uwagę, że “należy odbyć dyskusję na ten temat, bo nie odbyliśmy dyskusji na ten temat”. “Musi odbyć się Rada Krajowa, Konwencja i wtedy będziemy wiedzieć” – mówił.

Zalewski podkreślił też, że jest zwolennikiem tego, aby PO grupowała ludzi o różnym światopoglądzie i była jednością. “Zrobię wszystko, aby znaleźć wspólny język z członkami PO, którzy mają inny światopogląd” – zapowiedział.

Pytany, czy PO grozi rozłam ws. aborcji, powiedział że “PO nie grozi rozłam”. “Na razie jest tak, że musimy zrobić wszystko, aby Platforma pokazała, że chce być partią, w której ludzie o różnych światopoglądach mogą współpracować dla Polski, aby móc jednoczyć opozycję. Jak PO mogłaby mieć ambicje jednoczenia opozycji, gdy sama nie jest w stanie powiązać różnych nurtów, które w niej są” – ocenił Zalewski.

Uchwała zarządu PO – jak wynika z informacji PAP – została przyjęta w środę wieczorem zdecydowaną większością głosów.

W stanowisku tym znalazły się ponadto postulaty dotyczące wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach, refundacji antykoncepcji (także tej awaryjnej) oraz in vitro. O ile te propozycje nie budzą zastrzeżeń w PO, to odmienne zdanie w kwestii aborcji mieli partyjni konserwatyści, którzy woleliby, aby Platforma opowiedziała się za powrotem do tzw. kompromisu aborcyjnego (aborcja legalna w trzech przypadkach: ciężkich wad płodu, zagrożenia życia lub zdrowia kobiety i gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa), który funkcjonował w Polsce do dnia publikacji październikowego wyroku TK uchylającego przesłankę embriopatologiczną.

Po wyroku Trybunału aborcja jest legalna tylko w dwóch przypadkach – gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa). PO popierała do tej pory tzw. kompromis aborcyjny z 1993 r., jednak po orzeczeniu TK, władze PO dostrzegły potrzebę zmian w tej sprawie. Duża część partii optuje za liberalizacją prawa do przerywania ciąży.

W ubiegłym tygodniu tzw. konserwatywne skrzydło PO przygotowało i przekazało m.in. władzom klubu oraz liderowi PO Borysowi Budce własny projekt stanowiska dotyczącego aborcji. Jest to grupa 21 posłów, senatorów i europosłów, którzy z jednej strony sprzeciwiają się zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, z drugiej – koncepcjom zakładającym możliwość przerywania ciąży “na życzenie”. Bliska jest im idea powrotu do stanu prawnego sprzed wyroku TK. Dostrzegają też jednak potrzebę wprowadzenia edukacji i dostępu do antykoncepcji.

List konserwatystów podpisali m.in. posłowie: Ireneusz Raś, Tomasz Głogowski, Cezary Grabarczyk, Paweł Zalewski, Marek Sowa, senatorowie: Antoni Mężydło, Kazimierz Kleina oraz europoseł Jan Olbrycht.(PAP)

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij