Najnowsze wiadomości z kraju

Będą odwoływać Sienkiewicza? M. Błaszczak: złożyliśmy do marszałka Sejmu wniosek o wotum nieufności

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował w środę o złożeniu do marszałka Sejmu wniosku o wotum nieufności wobec szefa MKiDN Bartłomieja Sienkiewicza. Dodał, że klub PiS oczekuje rozpatrzenia wniosku na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Złożenie wniosku o wotum nieufności wobec szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego politycy PiS zapowiedzieli w piątek na konferencji prasowej. Jak ocenił wówczas Błaszczak, Bartłomiej Sienkiewicz dopuścił się “złamania konstytucji poprzez odebrania praw do informacji, również złamanie innych ustaw, w tym przede wszystkim ustawy o radiofonii i telewizji”.

W środę rano Błaszczak poinformował na platformie X o złożeniu wniosku o wotum nieufności wobec Bartłomieja Sienkiewicza do marszałka Sejmu. “Gdyby Bartłomiej Sienkiewicz, pułkownik służb specjalnych delegowany przez Donalda Tuska do ministerstwa kultury miał odrobinę honoru, podałby się do dymisji. Ale na to nie możemy liczyć, więc właśnie złożyliśmy do marszałka sejmu wniosek o wotum nieufności” – napisał szef klubu PiS. Jak dodał, “klub Parlamentarny PiS oczekuje, że wniosek zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu”.

Kolejne posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 10 i 11 stycznia 2024 r.

W ubiegły wtorek wieczorem Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającej Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Decyzja szef MKiDN spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS; także prezydent Andrzej Duda stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij