Najnowsze wiadomości z kraju

Będą nowe śmigłowce dla polskiej armii

Kolejna dobra wiadomość dla Wojsk Aeromobilnych: w czwartek wysłaliśmy zaproszenie do negocjacji na dostawę 22 wielozadaniowych śmigłowców AW101, które niebawem zastąpią poradzieckie konstrukcje – przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

“Kolejna dobra wiadomość dla Wojsk Aeromobilnych. Wysłaliśmy dziś zaproszenie do negocjacji na dostawę 22 wielozadaniowych śmigłowców #AW101, które niebawem zastąpią poradzieckie konstrukcje” – napisał szef MON na Twitterze.

AW101 to wielozadaniowy, trzysilnikowy śmigłowiec opracowany w kooperacji brytyjsko-włoskiej i produkowany w zakładach w angielskim Yeovil i włoskim Vergiate. Masa własna śmigłowca to ok. 11 ton, udźwig – ok. 5 ton.

Na jesienie tego roku do służby mają wejść cztery śmigłowce AW101 przeznaczone dla Marynarki Wojennej, umowę na dostawę których szef MON podpisał w 2019 r. Są to śmigłowce przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych; wyposażone są również w sprzęt medyczny i dostosowane do misji poszukiwawczych i ratowniczych.

 

Źródło: PAP Autor: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Fot. PAP/PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij