Wiadomości sportowe z kraju i świata

Batalia byłego reprezentanta Polski ze znanym raperem. Sąd zdecydował

Mariusz Jop złożył doniesienie do prokuratury w sprawie piosenki Quebonafide. Zdaniem piłkarza, utwór artysty naruszał jego dobre imię. Inaczej uważa sąd, którego wyrok jest prawomocny.

Powodem batalii sądowej byłego reprezentanta Polski z Quebonafide, był utwór pt. „SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ”.

Czemu nastrój samobójczy mam jak Mariusz Jop – śpiewa słynny raper.

Przywołany fragment piosenki nawiązuje do kariery piłkarza Wisły Kraków. Obrońca zapisał się w historii polskiej piłki m.in. bramką samobójczą, którą strzelił w ostatnich minutach derbowego starcia z Cracovią. Był to ostatni mecz sezonu, a remis „białej gwiazdy” oznaczał, że straciła ona szanse na mistrzowski tytuł na rzecz Lecha Poznań. Z kolei odwieczny rywal wiślaków tym samym utrzymał się na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Słowa rapera nie spodobały się piłkarzowi, który zapowiedział, ze skieruje sprawę do sądu.

To nie jest w porządku, że Quebo użył mojej historii w takim kontekście. Moja działalność publiczna ogranicza się tylko do sportu i nie podoba mi się to, że ktoś, kto mnie nie zna bez żadnych podstaw przypisuje mi trudności, których nigdy nie miałem. W tym kawałku łączy się moje nazwisko bezpośrednio z samobójstwem. Chyba każdy człowiek doświadczył momentów, które go przygniatają i odbierają wiarę w siebie – mówił Jop w rozmowie z portalem sport.tvp.pl.

W ubiegłym roku sąd postanowił sprawę umorzyć, jednak piłkarz złożył odwołanie. Teraz sąd po raz kolejny zajął się sprawą. W środę o ostatecznej decyzji wymiaru sprawiedliwości poinformowała Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która reprezentuje artystę.

Powód zażądał usunięcia lub zmiany przytoczonego fragmentu utworu, przeprosin oraz zapłaty 100.000 zł na cele społeczne. Prawnicy z Praktyki Postępowań Spornych skutecznie podnieśli, że powyższy wers jest jedynie metaforą, która nie narusza czci ani dobrego imienia piłkarza. Odnosi się zaś jedynie do strzelonej przez Mariusza Jopa bramki samobójczej, która w 2010 r. odebrała Wiśle Kraków szanse na mistrzostwo Polski – przekazali prawnicy Quebonafide.

Sąd w całości podzielił przedstawioną argumentację, podkreślając jednocześnie wagę twórczej działalności artysty jako dobra chronionego konstytucyjnie. Powództwo zostało w całości oddalone przez Sąd Okręgowy w Krakowie, a wyrok ten jest prawomocny – dodali.

Źródło: stefczyk.info/na podst.weszło Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij