Najnowsze wiadomości ze świata

BAS-750 – efekt białorusko-rosyjskiej współpracy. Wspólnie zbudowali bezzałogowy śmigłowiec

Rosja i Białoruś wspólnie zbudowały bezzałogowy śmigłowiec BAS-750. Może przenieść do 200 kg ładunku, a jego gabaryty i ładowność mają otworzyć możliwość realizacji szerokiego zakresu zadań.

Efekt rosyjsko-białoruskiej współpracy zaprezentowano podczas targów Armia-2022. Rosyjski holding Wiertoloty Rossii przedstawił bezzałogowy śmigłowiec BAS-750 o klasycznej konstrukcji, przypominającej tradycyjne śmigłowce. Urządzenie wyposażone zostało w duży wirnik główny oraz niewielki ogonowy. Rosyjsko-białoruska maszyna może przenieść do 200 kg ładunku, wznieść się na 3500 metrów i osiągnąć prędkość do 180km/h. Producent zapewnia, że BAS-750 może latać do sześciu godzin.

Zaprezentowany przez rosyjski holding Wiertoloty Rossii śmigłowiec, posiada zestaw pięciu kamer i białoruską głowicę optoelektroniczną Peleng. Twórcy bezzałogowej maszyny umieścili na jej pokładzie moduł samoobrony z wyrzutniami flar lub dipoli. Ponadto zestaw łączności pozwala na komunikację w obrębie 150 km.

Korporacja Rostec przedstawia najnowszy bezzałogowy śmigłowiec autorstwa Rosji i Białorusi jako „starszy brat drona BAS-200”.  Przedstawiciel Rostec Oleg Jewtuszenko wyjaśnia, że BAS-750 „kontynuuje linię wielofunkcyjnych systemów bezzałogowych zdolnych do wykonywania szerokiego spektrum zadań”.

„Należą do nich operacje poszukiwawcze, geodezja, mapowanie, monitoring gruntów rolnych, dróg, zbiorników wodnych, infrastruktury naftowej i gazowej, linii energetycznych, komunikacji i rurociągów, a także transportu ładunków. Dron jest w stanie dostarczyć samolotem ładunki ważące do 200 kilogramów z prędkością 180 km/h” – dodaje.

Holding Wiertoloty Rossii prezentuje BAS-750 jako dzieło Narodowego Ośrodka Budowy Śmigłowców im. Mila i Kamowa. Adam Maciejewski z Zespołu Badań i Analiz Militarnych zauważa, że konstrukcja jest bardzo podobna do przedstawionego przed rokiem białoruskiego śmigłowca Hunter. Według Maciejewskiego, najnowszy śmigłowiec bezzałogowy jest najprawdopodobniej jego ulepszoną wersją.

Pod znakiem zapytania stoją możliwości BAS-750 w zakresie przenoszenia uzbrojenia. Możliwe jest, że przeznaczono do tego dwa punkty podwieszeń na końcach niewielkich rozmiarów skrzydeł.

Źródło: stefczyk.info/na podst.tech.wp Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij