Najnowsze wiadomości z kraju

Bartosz Kramek zatrzymany przez ABW. “Jest podejrzany o poświadczanie nieprawdy oraz pranie pieniędzy”

Jak udało nam się potwierdzić u Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, dziś rano funkcjonariusze ABW zatrzymali Bartosza Kramka.

 – Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Bartosza K. – prezesa zarządu spółki „SILK ROAD BIURO ANALIZ I INFORMACJI” Sp. z o.o. Mężczyzna jest podejrzany o poświadczanie nieprawdy oraz pranie pieniędzy. Zatrzymania dokonano 23 czerwca 2021 r. w Warszawie – informuje ABW.

Bartosz K. jest pierwszym podejrzanym w śledztwie dot. Fundacji Otwarty Dialog, śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Lublinie pod nadzorem lubelskiej Prokuratury Regionalnej.

Zatrzymanie jest wynikiem śledztwa dotyczącego finansowania Fundacji Otwarty Dialog (FOD) i realizacji operacji finansowych przez zarządzających tym podmiotem. Śledczy ustalili, iż FOD była w większości zasilana środkami finansowymi z należącej do Bartosza K. spółki SILK ROAD BIURO ANALIZ I INFORMACJI. Zatrzymany w fundacji pełnił funkcję prokurenta i członka rady a w spółce – prezesa.

Według ABW, niemal wszystkie wpływy na kontach spółki Silk Road pochodziły od fikcyjnych podmiotów zarejestrowanych w rajach podatkowych oraz od firm powiązanych kapitałowo lub osobowo z Bartoszem K. Pozory legalności funkcjonowania tych podmiotów zapewniały świadczone sporadycznie usługi. Podstawę wprowadzenia do polskiego systemu bankowego zagranicznych środków pieniężnych stanowiły dokumenty sprzedaży wystawione przez spółkę Bartosza K. Poprzez swoją działalność zatrzymany „wyprał” ponad 5,3 mln zł.

– Materiał dowodowy wskazuje, że Bartosz K. poświadczył nieprawdę co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców na łączną kwotę około 5,3 mln zł., a także ukrywał przestępcze pochodzenie tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog i innych ustalonych podmiotów. Zarzuty obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Bartosz K. usłyszy zarzut poświadczania nieprawdy, a także prania pieniędzy – czytamy w komunikacie ABW.

 

 

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij