Najnowsze wiadomości ze świata

Barbarzyńcy Łukaszenki zniszczyli “Cud nad Wisłą”. Wcześniej zdewastowali go sowieci

Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim; dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi – podkreślił we wtorek rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do zamalowania fresku “Cud nad Wisłą”.

Rzecznik MSZ odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych. “Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim. Dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi. Jego niszczenie jest niegodne i niezgodne z zasadami cywilizowanego świata” – napisał na Twitterze rzecznik MSZ.

W kościele katolickim w miejscowości Soły w obwodzie grodzieńskim, na zachodzie Białorusi, zamalowano na polecenie władz fresk “Cud nad Wisłą” – informuje we wtorek niezależny portal Zerkalo.io.

Fresk, zamalowany w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, wcześniej został skrytykowany w białoruskiej państwowej telewizji. Dziennikarka Ksenia Lebiediewa oceniła w programie wyemitowanym w grudniu, że dzieło podżega do “nienawiści na tle narodowościowym i religijnym”.

Serwis Katolik.info podał, że fresk już raz był zamalowany w przeszłości – w czasach sowieckich. Po upadku ZSRR znajdujące się przy ołtarzu dzieło odrestaurowano i ponownie poświęcono.

“Tak już było za czasów komunistów, ale później dzieło, przedstawiające bitwę, w której rosyjską agresję powstrzymała polska armia, nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się bolszewickiego ateistycznego reżimu, odrestaurowano” – napisał portal Katolik.info. Serwis opublikował zdjęcia ze świątyni: https://tinyurl.com/mvm7jadx.

Fresk w kościele w Sołach powstał wkrótce po Bitwie Warszawskiej z 1920 roku.

Źródło: PAP Autor: Wiktoria Nicałek
Fot. Stefczyk.info/Facebook/Witek Korybut-Daszkiewicz

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij