Najnowsze wiadomości z kraju

Aż ciężko w to uwierzyć! Warszawski sąd chce oddać Holendrom chorego na autyzm ośmiolatka

Dramat rosyjsko-australijskiej pary rodziców szukającej azylu w Polsce oraz ich ośmioletniego syna wciąż trwa. Warszawski sąd w Wigilię zaskoczył ich bardzo niespodziewanym postanowieniem o wydaniu chorego na autyzm Martina Holandii, która wystawiła za rodziną Europejski Nakaz Aresztowania.

Conrad i Ekaterina den Hertog kilka miesięcy temu zdecydowali się poświęcić wszystkie swoje środki i dotychczasowe życie, aby wraz z ich synem uciec z Holandii do Polski. Rodzina od dwóch lat przeżywa istny dramat spowodowany postępowaniem holenderskich władz, które odebrały im dziecko w 2018 roku w środku nocy. Powodem były doniesienia sąsiadów australijsko-rosyjskiej pary, którzy byli zaniepokojeni zachowaniem chłopca, który miał ogromne problemy w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, twierdząc, iż jest on zaniedbywany przez swoich rodziców, a nawet  ma być on ofiarą przemocy domowej.

Tymczasem chłopiec zmaga się od najmłodszych lat z ciężkim autyzmem, który jeszcze bardziej się pogłębił w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Holenderskie władze zupełnie jednak zignorowały wszelkie orzeczenia lekarskie na temat zaburzeń rozwojowych chłopca, który przejawiał jeszcze większe problemy przy nawiązywaniu kontaktu z innymi osobami, niż do tej pory. Radość miał okazywać jedynie podczas spotkań z rodzicami.

Zarówno Conrad, jak Ekaterina, byli wyraźnie wykończeni postępowaniem lokalnych służb, które bardzo utrudniały im możliwość kontaktowania się z własnym dzieckiem oraz w konsekwencji pogarszającym się jego stanem zdrowia. Dlatego też kilka miesięcy temu zdecydowali się porzucić swoje dotychczasowe życie i uciec z Holandii, która wydawała za nimi Europejski Nakaz Aresztowania. Rodzinie den Hertog udało się jednak dostać do Polski, gdzie skutecznie ubiegali się o azyl. Niestety ich tymczasowa radość została przerwana w Wigilię.

To właśnie w ten dzień warszawski sąd wydał postanowienie, zgodnie z którym Conrad i Katya mają wydać ośmiolatka Holendrom, o czym poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik.

-W Wigilię polski sąd zdecydował o wydaniu Holendrom 8-letniego autystycznego dziecka małżeństwa rosyjsko-australijskiego, które szuka azylu w Polsce. Już wystąpiłem do Prokuratury Krajowej, żeby rozważono pilne zażalenie się i wstrzymanie wykonania orzeczenia. To niebywały skandal! – czytamy we wpisie polityka.

Głos w tej sprawie zabrał także prawnik z ramienia Ordo Iuris, mecenas Bartosz Lewandowski, który również poinformował o złożeniu środka odwoławczego od orzeczenia. Adwokat zaznaczył przy tym, iż warszawski sąd podjął decyzję bez przeprowadzenia rozprawy, a także przesłuchania rodziców Martina. Zignorowano również pozytywne opinie biegłych oraz kuratora, którzy uznali możliwość wydania ośmiolatka Holendrom jako “niehumanitarną”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Trump porozmawiał z Zełenskim

policjanci 0 0

Tragiczny wypadek na A2. Pięć osób w stanie krytycznym

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij