Najnowsze wiadomości z kraju

Autostrady uwolnione od opłat. Premier: dotrzymaliśmy słowa

Zgodnie z obietnicą uwalniamy od opłat autostrady państwowe; ale postanowiliśmy zrobić coś więcej, również autostrada między Toruniem a Gdańskiem będzie zwolniona z opłat podczas weekendów wakacyjnych – oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rząd podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem w Rusocinie (Pomorskie) poinformował, że zgodnie z obietnicą daną 45 dni wcześniej “uwalniamy od opłat autostrady państwowe od odcinka Stryków-Konin, czyli na północ od Łodzi do Konina i od Wrocławia do Sośnicy w kierunku Katowic”.

“To jest nasza obietnica i słowa dotrzymaliśmy” – podkreślił premier.

“Ale postanowiliśmy zrobić coś więcej, ponieważ autostrady i drogi ekspresowe to bezpieczeństwo, to komfort jazdy, to zmniejszenie liczby wypadków. Aby to bezpieczeństwo dalej wzmacniać, postanowiliśmy, aby również autostrada między Toruniem a Gdańskiem była zwolniona z opłat podczas weekendów wakacyjnych, między piątkiem godz. 12, a poniedziałkiem godz. 12” – oświadczył.

Dodał, że wyjątkiem będzie długi sierpniowy weekend. Wówczas zwolnienie z opłat na wskazanym odcinku A1 ma obowiązywać od godz. 12 w piątek do środy 16 sierpnia do godz. 12.

Zawieszenie poboru opłat ma również obowiązywać w pierwszy weekend września.

Premier zwrócił uwagę, że opozycja pyta, czy stać nas na bezpłatne autostrady państwowe. “Ja bym odwrócił to pytanie. Właśnie po to robimy bezpłatne autostrady, aby wyprowadzić ruch z dróg alternatywnych, bo tam, jeśli autostrady są drogie, tak jak wybudowane za czasów Platformy Obywatelskiej – najdroższe autostrady w Polsce, tam przenosił się ruch na drogi alternatywne. I co tam się dzieje? Nie tylko nie było komfortu jazdy. Nie tylko nie było bezpieczeństwa, ale ludzie stali w wielokilometrowych korkach, denerwowali się, prowadziło to do licznych wypadków i cierpiało na tym nasze środowisko naturalne, bo spalało się więcej paliwa” – podkreślał.

“Otwarcie dróg dla wszystkich mieszkańców Polski, dla których drogi ekspresowe, a zwłaszcza autostrady, autostrady płatne były swego rodzaju luksusem czasów Platformy Obywatelskiej, jest dla nas czymś, co dodatkowo wzmacnia bezpieczeństwo na drogach” – mówił Morawiecki.

Przypomniał, że 45 dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że państwowe autostrady będą darmowe i dziś jest to realizowane, co jest potwierdzeniem wiarygodności.

“Postaramy się, aby również ta autostrada (A1 – PAP), którą zarządza koncesjonariusz, zarządza firma, która pobiera opłaty, utrzymuje tę autostradę, po negocjacjach z Ministerstwem Infrastruktury również była dostępna dla wszystkich w jakimś niedługim czasie” – przekazał.

Zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych, ogłosił w połowie maja wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości “Programowy Ul”; Sejm uchwalił przepisy dot. zniesienia opłat na autostradach państwowych pod koniec maja. Zwolnienie z opłat dotyczy użytkowników samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Źródło: PAP Autor: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski, Dariusz Sokolnik
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij