atak terrorystyczny Najnowsze wiadomości ze świata

„Atak terrorystyczny u nas to już nie kwestia czy, ale kiedy”. Były dowódca wywiadu nie ma wątpliwości

Atak terrorystyczny w Chorwacji to nie jest już kwestia tego, „czy”, ale „kiedy” nastąpi. Wśród imigrantów znajdują się najpewniej byli członkowie radykalnych grup – oznajmił w rozmowie z dziennikiem “Jutarnji list” Ante Letica, były dowódca operacyjny chorwackiego wywiadu (SOA).

Komentując wydarzenia w Izraelu, Letica ocenił, że “mogą być one także bodźcem do działań terrorystycznych na całym świecie, ponieważ obrazy zniszczenia, na których widać cierpienia narodu palestyńskiego, mogą skłonić radykalne grupy terrorystyczne do natychmiastowego podjęcia aktów zemsty”.

Grupy rekrutacyjne w Europie

W Europie istnieją grupy, z których “można rekrutować ludzi do niebezpiecznych działań terrorystycznych. Żyje tu już drugie i trzecie pokolenie imigrantów, którzy często są izolowani. Żyją w gettach i mogą być łatwym celem dla osób prowadzących rekrutację. Ponadto do nielegalnych imigrantów przybywających na kontynent zaliczają się też osoby będące kiedyś członkami tych radykalnych ugrupowań” – zauważył były dowódca SOA.

Możliwy atak terrorystyczny w Chorwacji?

Odnosząc się do potencjalnego ataku w Chorwacji, Letica dodał, że “nie można w kraju popaść w fałszywe poczucie bezpieczeństwa wynikające z tego, że nie jesteśmy rzekomo państwem ważnym”. “Chorwacja jest członkiem NATO oraz UE i bezkompromisowo walczy z terroryzmem. Na całym świecie są członkowie naszej armii i policji, którzy również mogą być potencjalnymi celami, a w naszym otoczeniu są tacy ludzie, którzy są zdolni i gotowi do prowadzenia działań terrorystycznych” – ostrzegł.

W czwartek – w związku ze wzrostem napływu imigrantów zmierzających ku UE tzw. szlakiem bałkańskim – rząd Słowenii zdecydował o wprowadzeniu od soboty kontroli na granicach z Chorwacją i Węgrami na co najmniej dziesięć dni. Komentując tę decyzję, premier Chorwacji Andrej Plenković powiedział, że nie oznacza ona “końca strefy Schengen”. Jednak zdecydowanie potwierdza istnienie poważnych problemów wewnątrz Wspólnoty.

“Wprowadzanie kontroli granicznych nie jest nowością; wynika z trendów migracyjnych i ocen zwiększonego zagrożenia na skutek terroryzmu. Jednakże tymczasowe wprowadzenie kontroli granicznej powinno pozostać wyjątkiem, wprowadzanym jedynie jako ostatni środek, który powinien podlegać rygorystycznym warunkom. Zwłaszcza jeśli chodzi o zakres i czas trwania” – ocenił chorwacki premier.

Dzień wcześniej premier Włoch Giorgia Meloni ogłosiła, że jej kraj przywraca kontrole na granicy ze Słowenią. Wyraziła opinię, że zawieszenie traktatu z Schengen w sprawie swobodnego przemieszczania się okazało się konieczne. Ma to związek z pogorszeniem się sytuacji na Bliskim Wschodzie i wzrostem fali migracyjnej.

Zobacz też:

Atak terrorystyczny w Ankarze

Źródło: PAP Autor: jbw/ fit/ mms/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Trump porozmawiał z Zełenskim

policjanci 0 0

Tragiczny wypadek na A2. Pięć osób w stanie krytycznym

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij