Najnowsze wiadomości ze świata

“Atak nuklearny na Ukrainę będzie atakiem na NATO”. Poważne ostrzeżenie amerykańskiego senatora

Rosjanie znowu straszą bombą atomową. Odpowiedział im wpływowy amerykański senator.

Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie regularnie, mniej lub bardziej otwarcie, straszyli zachód użyciem broni atomowej. Po raz ostatni zrobił to były prezydent Dymitri Medwiediew. „Wyobraźcie sobie, że ofensywa, którą wspiera NATO, okaże się sukcesem i odbiorą część naszej ziemi, wtedy będziemy zmuszeni do użycia broni nuklearnej, zgodnie z zasadami z dekretu prezydenta Rosji” – powiedział. Rosyjska doktryna nuklearna zezwala na użycie broni atomowej w razie zagrożenia dla terytorium Rosji.


Odpowiedział mu na Twitterze wpływowy republikański senator Lindsey Graham. Nie pozostawił złudzeń, że taki atak będzie się wiązał z poważnymi konsekwencjami. „Do moich rosyjskich przyjaciół, którzy mówią o użyciu broni atomowej na Ukrainie: musicie zrozumieć, że byłby to atak na samo NATO, biorąc pod uwagę bliskość Ukrainy do terytorium NATO” – napisał – „Czas, byście wytrzeźwieli, zrozumieli, że wasza barbarzyńska inwazja na Ukrainę nie działa, wycofali się i uratowali wielu młodych Rosjan przed bezsensowną śmiercią”.

Wcześniej Graham i demokratyczny senator Richard Blumenthal przedstawili w czerwcu w senacie rezolucję, według której użycie przez Rosjan broni atomowej na Ukrainie lub wysadzenie elektrowni atomowej, jeśli tylko nuklearne zanieczyszczenia dotarłyby do państw NATO, byłoby uznane za atak na NATO. „Ta rezolucja ma wysłać wiadomość Władimirowi Putinowi i jego siłom zbrojnym: zostaną zniszczeni, jeśli użyją broni atomowej lub jeśli zniszczą elektrownię atomową w sposób, który zagrozi pobliskim państwom NATO” – skomentował wtedy Blumenthal.

Źródło: Stefczyk.info na podst. The Hill Autor: WM
Fot. Соколрус CC BY-SA 4.0

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij