Najnowsze wiadomości ze świata

Archeolodzy znaleźli grób sprzed tysięcy lat. Jego zawartość ich zaskoczyła

Archeolodzy znaleźli w północnym Peru grób kapłana sprzed 3 tysięcy lat. Jego zawartość ich zaskoczyła.

Grób odkryto w miejscu zwanym Pacopampa na północy kraju. Był pokryty sześcioma warstwami popiołu zmieszanego z czarną ziemią. Udekorowano go także ceramicznymi miskami i dwoma pieczęciami – jedną z stylizowaną głową jaguara patrzącą na zachód, a drugą z głową człowieka patrzącą na wschód. Ministerstwo kultury Peru ujawniło, że na miejscu znaleziono też ślady rytualnej farby do ciała, której używano w tej okolicy przy pochówkach znacznych osób.

Wykopaliska w Pacopampa są prowadzone od 2005 roku. W ich trakcie archeolodzy znaleźli w 2009 roku grób kobiety, a w 2015 grób innego kapłana. Warstwy kamieni, pod którymi znaleziono ostatni grób, sugerują jednak, że kapłana pochowano ok. 1200 roku p.n.e., co oznacza, że jest od nich starszy o ok. pół tysiąca lat.

Yuji Seki, japoński archeolog, który jest szefem tego projektu, powiedział mediom, że wiele rzeczy ich w tym odkryciu zaskoczyło. Jedną z nich był rozmiar samego grobowca, który miał ok. 2 metrów średnicy i metr głębokości. Inną była pozycja ciała – z jakichś powodów kapłan został pochowany twarzą do ziemi, ze skrzyżowanymi nogami. W grobie znaleziono też tupu, czyli wykonaną z kości szpilę, która spina płaszcz czy ponczo. Seki zauważył, że znaleziony przez nich kapłan bez wątpienia był mężczyzną, ale takie szpile były używane zwykle przez kobiety.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij