Archeolodzy dokonali rutynowego badania. To, co znaleźli, ich zaskoczyło Najnowsze wiadomości ze świata

Archeolodzy dokonali rutynowego badania. To, co znaleźli, ich zaskoczyło

Podczas rutynowych badań archeologicznych dokonano niezwykłego odkrycia. Naukowcy znaleźli ruiny średniowiecznego zamku.

Zdarzenie miało miejsce w francuskim mieście Vannes na początku zeszłego roku, ale dopiero teraz ujawniono wyniki badań. Archeolodzy zostali poproszeni o sprawdzenie działki, która należała do jednego z lokalnych hoteli. To było rutynowe badanie, na tej działce miało bowiem powstać muzeum sztuki.

Narodowy Instytut Badań Archeologicznych ujawnił, że podczas tego badania, które trwało od lutego do kwietnia 2023 roku, archeologom udało się odnaleźć ruiny średniowiecznego zamku. Dwa jego piętra zachowały się w zaskakująco dobrym stanie. Archeolodzy odkryli też klatki schodowe, które sugerują, że budowla miała 3 lub 4 piętra. Odkryto też otaczającą go fosę i resztki mostu.

Naukowcy ustalili, że zamek został zbudowany w okolicy 1280 roku przez bretańskiego księcia Jeana IV. Ich zdaniem zbudował go, by pokazać swoją władzę i bogactwo. Uważają, że rozmiar budowli, której podstawa wynosi ok. 42 na 17 metrów, a także jej zaawansowanie architektoniczne świadczą, że potraktował to bardzo poważnie. Zwrócili też uwagę na znaki na niektórych kamieniach. Ich zdaniem świadczą, że sama budowa była mocno zorganizowana, a te znaki pomagały budowniczym w trzymaniu się planu.

Archeolodzy znaleźli też ślady kanalizacji i latryn. W nich znaleźli szereg artefaktów z epoki – monet, biżuterii, garnków i patelni, a także resztki drewnianych misek i beczek. Znaleźli też resztki młyna, który był umieszczony wewnątrz jednej z wieży i napędzany specjalnym kanałem połączonym z fosą.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CBS Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij