Najnowsze wiadomości z kraju

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska nową dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Co z projektami, które realizowała ta niezwykle ważna instytucja?

Nową szefową Urzędu Morskiego w Gdyni została Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, która na stanowisku zastąpiła kapitana Wiesława Piotrzkowskiego. Jakie były powody tej zmiany i co to oznacza dla projektów nadzorowanych przez Urząd Morski w Gdyni?

Gdyński UM to instytucja, która dba o bezpieczeństwo morskie i nadzoruje cały szereg inwestycji prowadzonych w ramach infrastruktury portowej. Zmiana na stanowisku szefa UM oczywiście zastanawia nie tylko wielu specjalistów zajmujących się branżą morską. Zmusza też do postawienia pytania o to, jakie będą dalsze losy kilku kluczowych projektów nadzorowanych przez tę instytucję.

Co z planowaną budową portu zewnętrznego w Gdyni? Czy nie jest zagrożona budowa falochronu, toru wodnego, obrotnicy i oznakowanie nawigacyjnego, które mają zapewnić prawidłowe funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU) na wodach Zatoki Gdańskiej? Co z inwestycjami prowadzonymi na Mierzei Wiślanej i wszystkimi innymi projektami, za które współodpowiada UM?

– Dyrektorów urzędów morskich powołuje i odwołuje minister właściwy ds. gospodarki morskiej, tj. minister infrastruktury. W związku z tym, Urząd Morski w Gdyni nie jest właściwy do udzielenia odpowiedzi na pytanie o powody odwołania dra kpt. ż.w. Wiesława Piotrzkowskiego, nie mamy takiej wiedzy – tłumaczy w rozmowie z serwisem wGospodarce.pl Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni.

Co czeka nadzorowane przez UM inwestycje i projekty?

– Nie ma również informacji na temat ewentualnego zaprzestania kluczowych inwestycji, nadzorowanych przez Urząd Morski w Gdyni w związku ze zmianą na stanowisku Dyrektora tj. np. budowy falochronów zewnętrznych Portu Gdynia, falochronu osłonowego dla terminala FSRU w na Zatoce Gdańskiej czy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańsk – dodaje Magdalena Kierzkowska.

Zmiany bez wpływu na prowadzone inwestycje

Dodajmy, iż nową dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni powołał minister infrastruktury Dariusz Klimczak, z dniem 16 stycznia 2024 roku. Anna Stelmaszyk-Świerczyńska to absolwentka Wydziału Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej. Karierę zawodową rozpoczęła w Przedsiębiorstwie Budownictwa Wodnego w Tczewie, gdzie zdobyła doświadczenia jako magister inżynier hydrotechnik, na stanowiskach od majstra budowy do kierownika działu technicznego.

Szefowa Urzędu Morskiego pracuje w UM w Gdyni we wspomnianej instytucji pracuje od 2003 roku, wcześniej była zastępcą poprzedniego szefa placówki i zajmowała się kwestiami technicznymi. Odpowiadała między innymi za ochronę brzegów morskich, planowanie przestrzenne na morzu, uzgadnianie decyzji planistycznych w pasie nadbrzeżnym oraz budowę i utrzymanie infrastruktury dostępowej do portów.

Zwolniony ze stanowiska dr Inż kpt. ż.w. W. Pietrzykowski był szefem UM w Gdyni od 2016 roku, wcześniej blisko 20 lat był kapitanem Portu Gdańsk. To były absolwent obu gdyńskich uczelni morskich, tj. Wyższej Szkoły Morskiej oraz Akademii Marynarki Wojennej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy na morzu. Pracował także jako wykładowca akademicki, specjalizujący się w obszarze transportu, manewrowania statkami, bezpieczeństwa i ochrony.

Źródło: za wGospodarce.pl Autor: red.
Fot. min. infrastruktury

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij