Wiadomości sportowe z kraju i świata

Anglicy mają już dość poprawności politycznej! Kibice wygwizdali akcję “Black Lives Matter”

Ogromny skandal wybuchł w Wielkiej Brytanii podczas meczu angielskiej Championship pomiędzy zespołami Millwall z Derby County. Wszystko z powodu kibiców Millwall, którzy wygwizdali swoich piłkarzy za przyklęknięcie w ramach akcji “Black Lives Matter”.

Już od kilku miesięcy piłkarze angielskich klubów oraz sędziowie są przymuszani do klękania przed rozpoczęciem meczów. Ten gest ma być symbolem wsparcia dla ruchu “Black Lives Matter” oraz znakiem “walki z dyskryminacją rasową”. Niewykonanie takiego gestu przed meczem może nieść ze sobą negatywne konsekwencje, zarówno dla graczy, którzy odważyliby się wyrazić sprzeciw, jak i dla klubów. Już na samym początku całej akcji media brytyjskie oraz postępowe środowiska zrobiły ogromną nagonkę na kibica Burnley, który w trakcie spotkania jego zespołu z Manchesterem City wynajął awionetkę, do której był przyczepiony transparent “White Lives Matter”. Uznano to za “ogromny skandal” i przejaw “białej supremacji”, a sam kibic miał zostać ukarany przez klub dożywotnim zakazem stadionowym. Mężczyzna, tak jak i jego partnerka, zostali również… zwolnieni z pracy.

Podobne oburzenie w liberalnych mediach na Wyspach panowało także podczas spotkań angielskich klubów w Lidze Mistrzów. Chodzi konkretnie o starcia Manchesteru City z Olympique Marsylią oraz Chelsea z Krasnodarem. Zarówno piłkarze Pepa Guardioli, jak i Franka Lamparda klękali, by wyrazić swoje wsparcie dla Black Lives Matter. Nie zrobili tego jednak ich rywale, stąd też pod adresem francuskiego oraz rosyjskiego klubu wylała się fala oskarżeń o… rasizm. Sprawa “Black Lives Matter” stała się wręcz tematem przewodnim w angielskiej piłce, ważniejszym nawet od samej gry czy wyników. Taki stan rzeczy zaczyna jednak powoli irytować widzów, czego dobitnym przykładem są kibice zespołu Millwall.

Fani “The Lions” mogli powrócić po dłuższej przerwie na stadion, jednak w mocno okrojonej liczbie ze względu na wciąż panujące obostrzenia związane z pandemią. Zanim zaczęli wspierać klub w walce o ligowe punkty, przed rozpoczęciem spotkania wyrazili swoją dezaprobatę za klękanie w ramach akcji “BLM”. Oczywiście pod ich adresem zaczęło pojawiać się mnóstwo oskarżeń o rasizm. Sami zawodnicy Millwall mówili nawet o “ogromnej hańbie”, a jeden z nich mówił nawet o braku “uszanowania zarówno niego, jak i klubu”. W brytyjskich mediach powstało już na ten temat mnóstwo artykułów, a sama angielska federacja wydała oświadczenie potępiające cały incydent, podobnie jak sam klub.

Co ciekawe, zupełnie odmiennie brzmią komentarze w mediach społecznościowych, gdzie sympatycy Milwall otrzymali ogromne wsparcie od innych kibiców angielskiej piłki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij