Najnowsze wiadomości ze świata

Anglia zniesie dziś restrykcje covidowe

W poniedziałek Anglia znosi niemal wszystkie restrykcje covidowe. Premiej Boris Johnson zaapelował do Brytyjczyków aby mimo tego zachowywali ostrożność i się zaszczepili.

Zniesienie restrykcji, ochrzczone przez brytyjskie media „dniem wolności”, miało mieć miejsce już wcześniej. Przeszkodził w tym jednak wariant Delta, który spowodował wzrost ilości nowych infekcji. Obecnie sytuacja pandemiczna nadal jest trudna, a niektórzy eksperci ostrzegają, że niedługo UK będzie miała nawet 100 tysięcy nowych infekcji dziennie. Mimo tego rząd zdecydował się, że kolejny raz nie zmieni planów.

Od poniedziałku niemal wszystkie restrykcje w Anglii przestaną obowiązywać. Anglicy nie będą musieli już nosić maseczek. Będzie można organizować imprezy bez limitu osób, zostanie on zniesiony także w pubach, restauracjach itp. Dystans społeczny będzie obowiązywał jedynie osoby chore na COVID oraz w takich miejscach jak np. lotniska.

Jedną z restrykcji, które pozostaną na miejscu, będzie konieczność poddania się kwarantannie w sytuacji, w której miało się kontakt z chorym. Spotkało to samego Johnsona, który prawdopodobnie miał kontakt z chorym ministrem zdrowia. Wczoraj Downing Street ogłosiła, że weźmie udział w „pilotażowym” programie, dzięki któremu nie będzie musiał się izolować, ale po fali oburzenia Johnson szybko zdecydował, że jednak uda się na kwarantannę. Jak informuje CNN tylko od 1 do 7 lipca ponad 520 tysięcy Anglików dostało nakaz samoizolacji. Od 16 sierpnia zniesiony zostanie nakaz kwarantanny dla osób, które przyjęły obie dawki szczepionki.

Johnson podkreślił, że mimo szalejącej Delty lato jest najlepszym czasem na zniesienie restrykcji gdyż jesienią czy zimą, z powodu zimnej pogody i powrotu dzieci do szkół wirus będzie miał przewagę. Podkreślił, że wirus „niestety wciąż jest” a liczba zachorowań rośnie. Zauważył jednak, że dzięki programowi szczepień relatywnie mało Anglików przechodzi COVID w ciężkiej postaci. Poprosił więc obywateli o ostrożność i o to, żeby jak najszybciej się zaszczepili jeśli jeszcze tego nie zrobili.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij