Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Prezydent Duda: “Odszedł legendarny człowiek Solidarności” Najnowsze wiadomości z kraju

Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Prezydent Duda: “Odszedł legendarny człowiek Solidarności”

Odszedł Andrzej Rozpłochowski – legendarny człowiek Solidarności, który dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość – napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Rozpłochowski – działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, zmarł w poniedziałek 20 grudnia, miał 71 lat.”Wczoraj odszedł Andrzej Rozpłochowski – legendarny Człowiek Solidarności, Przewodniczący komitetu strajkowego Huty Katowice w 1980 roku, który podpisał słynne Porozumienie Dąbrowskie (Katowickie). Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość. Cześć Jego Pamięci! R.I.P.” – napisał prezydent we wtorek na Twitterze.

Śmierć legendarnego działacza “Solidarności” skomentował także prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

“To ogromna strata. Pan Andrzej Rozpłochowski był jedną z legend Solidarności” – powiedział we wtorek na antenie TVP Info prezes IPN Karol Nawrocki. Dodał, że Rozpłochowski to był, “życiorys niezłomnego działacza +Solidarności+, przywiązanego do idei wolności”.Prezes IPN przypomniał, że Andrzej Rozpłochowski organizował strajki w sierpniu 1980 roku w Hucie Katowice. “Był jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych. Inwigilowany, w końcu wypchnięty z Polski” – zaznaczył Nawrocki.

“W latach osiemdziesiątych ponad milion osób zostało wypchniętych z komunistycznej Polski, część z nich nigdy nie wróciła” – podkreślił prezes IPN.

Karol Nawrocki wspominając w porannym programie zmarłego działacza zaznaczył, że cieszy się, że miał okazję napisać do niego kilka ciepłych słów. “Wczorajszy wieczór bardzo smutno zapisze się w historii Polski, bardzo mi przykro” – stwierdził Nawrocki.

Andrzej Rozpłochowski (ur. 7 września 1950 r.) pod koniec l.70 rozpoczął pracę w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. W 1980 r. uczestniczył tam w strajku, a potem został przewodniczącym komitetu strajkowego. 11 września 1980 r. podpisał w imieniu protestujących ze stroną rządową Porozumienie Katowickie. To właśnie w Dąbrowie Górniczej wynegocjowano postulat, że Porozumienia Gdańskie obowiązują na terenie całego kraju. Porozumienie Katowickie umożliwiło także tworzenie w Polsce niezależnego i scalonego ruchu związkowego.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Rozpłochowski był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Został oskarżony o “próbę obalenia siłą ustroju PRL”, był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, zwolniony na mocy amnestii w lipcu 1984 r.

Od 1988 r. przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, angażował się w działalność organizacji polonijnych. W 2010 r. wrócił do Polski. Angażował się m.in. w upamiętnianie historii “Solidarności”.

Źródło: Stefczyk.info za Twitter/PAP/TVP.info Autor: red
Fot.

Polecane artykuły

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta 0 0

Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta

Wicemistrzyni olimpijska Julia Szeremeta wraca na ring 0 0

Wicemistrzyni olimpijska Julia Szeremeta wraca na ring

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij