Kathy Zhu, 20-letnia Amerykanka pochodzenia chińskiego, została wybrana w zeszłą niedzielę miss Michigan. Korona została jej jednak odebrana – a kobieta twierdzi, że stało się tak z powodu jej prawicowych poglądów.
Zhu, na co dzień studentka Uniwersytetu w Michigan, nie ukrywa swojego poparcia dla prezydenta Donalda Trumpa ani zainteresowania polityką. Zarówno jej konto na Twitterze jak i na Instagramie są pełne wpisów o charakterze politycznym, pisanych z prawicowej perspektywy.
Nie spodobało się to przedstawicielom organizacji Miss World America (MWA), którzy w niedzielę nadali jej tytuł najpiękniejszej kobiety w stanie Michigan. Zhu poinformowała Daily Caller News Foundation, że już w czwartek Laurie DeJack, dyrektor MWA w Indianie i Michigan, poinformowała ją, że tytuł – i szansa na zostanie Miss America i Miss World – zostały jej odebrane. MWA zabroniła jej także publikowania zdjęć w koronie Miss Michigan i używania tego tytułu.
https://twitter.com/Hunter_NS0/status/1152342130809090050?s=20
Powodem takiej decyzji miało być to, że jej konta w mediach społecznościowych „zawierają obraźliwe, nieczułe i nieodpowiednie treści, co łamie regulamin MWA”. Zdaniem DeJack Zhu złamała zasadę, która wymaga od miss posiadania „dobrego charakteru” i życiorysu, który „nie narazi na szwank MWA ani żadnej osoby związanej z tą organizacją”.
Zhiu ujawniła na Twitterze treść rozmowy z DeJack. Wynika z niej, że MWA nie spodobał się szczególnie tweet z 2017 roku, w którym odpowiedziała na oskarżenie pod adresem wiceprezydenta Mike’a Pence’a o to, że jego administracja zabija czarnoskórych. „Wiecie, że powodem śmierci większości czarnoskórych są inni czarnoskórzy?” – napisała wtedy – „Najpierw naprawcie problemy we własnej społeczności zanim zaczniecie oskarżać innych”.
„Statystyki i fakty nie zawsze są przyjemne” – odpowiedziała Zhu – „To obrzydliwe jak wolałabyś raczej kłamać publice w oczy niż popierać kogoś, kto chce dokonać zmian poprzez mówienie o tematach, o których inni boją się mówić”.
MWA nie spodobało się również to, że w 2018 roku musiała zmienić uczelnię. Jej poprzednia alma mater, Uniwersytet Centralnej Florydy, zorganizowała wtedy „Dzień Hidżabu”. Zhu odmówiła ubrania islamskiego ubrania uznając je za upokarzające dla kobiet. Stała się wtedy obiektem licznych ataków ze strony uczelnianej lewicy, oskarżającej ją o rasizm i islamofobię, co ostatecznie zmusiło ją do zmiany uniwersytetu. Zdaniem DeJack jej odmowa była „nieczuła”.
„Co jest nieczułe to to, że kobiety na bliskim wschodzie są kamieniowane za to, że odmawiają spełniania rozkazów noszenia hidżabu wydanych przez ich mężów” – skomentowała Zhu – „Czy ludzie w MWA sugerują, że popierają karanie kobiet, które odmawiają zakładania hidżabu?