Najnowsze wiadomości ze świata

Amerykański stan zmienia swoją flagę. Poprzednią uznano za rasistowską

Specjalna komisja w Minnesocie przedstawiła projekty nowej pieczęci i flagi stanowej. Poprzednie zostały uznane za rasistowskie.

Obecna flaga stanowa Minnesoty została przyjęta w 1957 roku, ale niewiele różniła się od tej z 1893. Przedstawiała uproszczoną pieczęć stanową na błękitnym tle, otoczoną dziewiętnastoma gwiazdami, które symbolizowały fakt, że Minnesota została przyjęta do Unii jako 19. stan. Pieczęć stanowa przedstawiała uzbrojonego Indianina na koniu, jadącego na południe i białego osadnika orzącego pole, który oparł swój karabin o pniak drzewa. Obie postacie mierzą się wzrokiem.

Ta flaga od dłuższego czasu budziła kontrowersje. Weksykolodzy, czyli eksperci od flag zwracali uwagę, że jest wyjątkowo trudna do narysowania. Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Weksykologii uznało ją za 67. najtrudniejszą flagę z 72. flag używanych przez amerykańskie stany i kanadyjskie prowincje. Przedstawiciele 11. indiańskich plemion żyjących w tym stanie i lewicowi aktywiści twierdzili też, że jest rasistowska. Ich zdaniem sugerowała, że Indianie przegrali rywalizację z białymi osadnikami i opuścili ten stan. Oskarżali też ją o to, że ukrywa zbrodnie osadników przeciwko rdzennej ludności.

Kilka miesięcy temu władze Minnesoty powołały specjalną komisję, która miała na celu zmianę flagi i pieczęci stanowej. Teraz ta komisja pokazała ich projekty. Nowa flaga została zaprojektowana przez 24-letniego Andrew Prekkera i jest dużo prostsza od poprzedniej. W jej centrum znajduje się gwiazda o ośmiu wierzchołkach. To nawiązanie do motta tego stanu, L’Étoile du Nord (fr. gwiazda północy). Tło podzielono na dwie części – część ciemnoniebieska ma kształt stanu, a część jasnoniebieska ma symbolizować rzekę Missisipi.

 

Nowa pieczęć przedstawia nura, stanowego ptaka Minnesoty, na tle rzeki, gór, gwiazdy i kłosów zboża. Znalazła się na nim fraza Mini Sóta Makoce, co w języku Indian Dakota oznacza „tam, gdzie woda spotyka niebo”, co było używaną przez nich nazwą tego stanu. W ostatniej chwili komisja zdecydowała, że liczba otaczających ją złotych pasków zostanie zwiększona z 87 – liczby hrabstw w tym stanie – do 98, co obejmie też 11 plemion Indian.

Jeżeli władze stanowe nie podejmą żadnego działania, to nowa flaga i pieczęć zaczną obowiązywać 1 kwietnia przyszłego roku. Dwóch Republikanów z tej komisji, kongresman stanowy Bjorn Olson i senator stanowy Steve Drazkowski, zapowiedziało już złożenie przed stanowym kongresem raportu w tej sprawie. Ich zdaniem nowa pieczęć nie spełnia warunku w ustawie, która stworzyła tę komisję, według którego nowa pieczęć powinna łączyć obywateli. Twierdzą, że użycie na niej indiańskiej nazwy Minnesoty „podnosi jedną rasę nad wszystkie inne rasy w Minnesocie”. Olson uważa także, że sam proces zmiany jest zbyt szybki, a mieszkańcy powinni zdecydować o niej w referendum. Demokratyczny sekretarz stanu Steve Simon stwierdził jednak, że konstytucja Minnesoty nie pozwala na jego zorganizowanie.

Minnesota nie jest jedynym stanem, który zmienił swoją flagę. W większości innych zmiany te polegały jednak na uproszczeniu dotychczasowej. Wyjątkiem było Missisipi. Na poprzedniej znajdował się niebieski krzyż z trzynastoma białymi gwiazdami na czerwonym tle, używany jako sztandar bojowy przez Armię Północnej Wirginii, walczącą po stronie Konfederacji. Nowa flaga przedstawia magnolię, kwiat stanowy, otoczony 21. gwiazdami i hasłem „Ufamy Bogu”.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij