Najnowsze wiadomości ze świata

Amerykański generał bez ogródek: to polska armia jest gwarantem przetrwania Europy

Amerykański generał broni Walter E. Piatt powiedział, co sądzi na temat polskiej armii. Wojskowy wysoko ocenił zaangażowanie polskich sił zbrojnych na misjach zagranicznych oraz postawę Polski w obliczu wojny na Ukrainie. Zdaniem generała dziś to właśnie polska armia jest gwarantem przetrwania Europy, a zamiast słów o Wiśle, która, dopóki płynie, “to Polska nie zginie”, pojawi się powiedzenie o polskiej armii stojącej na straży Europy.

W rozmowie z reporterem radia RMF  Pawłem Żuchowskim amerykański wojskowy Walter E. Piatt niezwykle wysoko ocenił współpracę polskich wojsk z sojusznikami na misjach zagranicznych w Afganistanie i Iraku: “Są naprawdę odważni, to odważni bohaterowie” – powiedział o polskich żołnierzach. Piatt zadeklarował również, że w polskiej armii mógłby służyć w dowolnej randze i na dowolnym stanowisku.

Piatt uważa, że bez zdecydowanej postawy Polski oraz NATO, sytuacja na Ukrainie byłaby dziś znacznie gorsza: “Gdy służyłem w Europie w 2014 roku, ludzie mówili, że nigdy już nie będzie kolejnej wojny lądowej w Europie. (…) Teraz widzimy, co się dzieje na Ukrainie – to kompletnie przerażające. Ofiary, intensywność walk… Lecz byłoby znacznie gorzej, gdyby nie współczucie i siła Polski” – ocenił dowódca.

Generał w żartobliwy sposób podkreślił również siłę polskiej armii, odnosząc się do pieśni o Wiśle: “Wiem, że jest takie polskie powiedzenie, że tak długo jak Wisła płynie, Polska nie zaginie. Myślę jednak, że w przyszłości będzie nowe powiedzenie: dopóki są polskie siły zbrojne, Europa nigdy nie zginie” – ocenił wojskowy.

Źródło: Stefczyk.info/na podst. RMF Autor: KF
Fot. Twitter/Paweł Żuchnowski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij