Czterech amerykańskich rabinów pod przewodnictwem Aviego Weissa zorganizowało w niedzielę protest w Oświęcimiu. Chcą, aby władze Polski usunęły katolicką świątynię z terenu Brzezinki.
Kościół w Brzezince zbudowano w dawnym budynku dowództwa obozu Birkenau. Jego obecność od dawna nie podoba się niektórym środowiskom żydowskim. W felietonie dla Jerusalem Post rabin Avi Weiss stwierdził, że jego obecność w tym miejscu to „największe naruszenie pamięci o Holokauście”. Stwierdził również, że Kościół Katolicki nie zrobił nic aby pomóc Żydom w trakcie Holokaustu. Co było skądinąd bezczelnym kłamstwem – polscy księża i biskupi od początku do końca ratowali Żydów przed Niemcami i zapłacili za to ogromną cenę.
Rabin Weiss postanowił, że nie będzie ograniczał się tylko do pisania. W niedzielę razem z trzema innymi rabinami z USA zorganizował w Brzezince protest przeciwko obecności kościoła. Rabini trzymali transparenty z anglojęzycznymi napisami „Nie ma miejsca na kościół w Auschwitz”, „Zostawcie sześć milionów w spokoju” oraz „Przenieść kościół gdzie indziej” – ten jako jedyny był również w polskiej wersji językowej.
Protest miał miejsce w momencie, w którym w kościele w Brzezince miała miejsce msza święta. Po jej zakończeniu rabini próbowali wedrzeć się do kościoła, ale prowadzący ją ksiądz nie wpuścił ich do środka.
Rabbis call for removal of church at Auschwitz https://t.co/gAfMSGeAbs pic.twitter.com/bnEy9ISha6
— Reuters (@Reuters) January 26, 2020
Rabini twierdzą, że obecność kościoła w Brzezince narusza porozumienie pomiędzy europejskimi kardynałami i środowiskami żydowskimi z 1987 roku, zgodnie z którym w Auschwitz-Birkenau nie znajdzie się żadne trwałe miejsce kultu chrześcijańskiego. „Ten kościół moim zdaniem to największa desakralizacja w historii Holokaustu” – powiedział dziennikarzom Weiss – „Pod tą ziemią jest cmentarz…ich krew krzyczy spod ziemi domagając się sprawiedliwości”.
Weiss od dawna protestuje przeciwko obecności chrześcijaństwa w obozie w Oświęcimiu. W 1995 roku został nawet aresztowany za zorganizowanie w nim antychrześcijańskiego protestu. Był również kluczową postacią kampanii, która doprowadziła do usunięcia z terenu obozu w Auschwitz klasztoru sióstr karmelitanek.