Najnowsze wiadomości z kraju

Amerykanie mają wątpliwości co do komisji badającej wpływy Rosjan. Zdecydowana odpowiedź MSZ

Amerykański Departament Stanu wyraził obawy co do polskiej komisji do badania wpływów Rosji. Otrzymali odpowiedź od MSZ.

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że rząd USA jest zaniepokojony ustawą o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która zdaniem polskiej opozycji może być użyta do ingerencji w wybory. „Podzielamy obawy wyrażane przez wielu obserwatorów, że to prawo tworzące komisję badającą rosyjskie wpływy, może być wykorzystane do blokowania kandydatur polityków opozycji bez należytego procesu prawnego” – napisał w oświadczeniu, wzywając rząd Polski do zapewnienia, że ta komisja nie będzie „nadużywana w sposób, który może wpłynąć na postrzeganą prawowitość wyborów”.

MSZ odpowiedziało na jego wątpliwości. „Polska szanuje opinie i uwagi naszych sojuszników dotyczące przepisów krajowych. Podkreślając z całą mocą, że stanowienie tych przepisów jest suwerenną kompetencją krajową polskiego parlamentu, zawsze jesteśmy gotowi wyjaśniać wszelkie mogące temu towarzyszyć nadinterpretacje i wątpliwości” – napisano w oświadczeniu.

MSZ podkreśliło, że rosyjski wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski musi być gruntownie zbadany i poddany publicznej kontroli, a ustawa to umożliwi „z zachowaniem największej przejrzystości wobec opinii publicznej i przy przestrzeganiu sprawiedliwości proceduralnej”, a żeby zapewnić jej bezstronność, w jej skład wejdą przedstawiciele wszystkich partii obecnych w parlamencie.

W oświadczeniu zapewniono też, że komisja będzie działać w myśl zasady prawdy obiektywnej, analizując wszelkie dostępne dowody, w tym przedstawione przez zainteresowane strony. Podkreślono też, że każdy, wobec kogo Komisja wyda decyzję, będzie mógł ją zaskarżyć do sądu administracyjnego i wnioskować o zawieszenie jej wykonania do czasu podjęcia przez sąd decyzji. „Prace Komisji nie będą ograniczać wyborcom możliwości głosowania na swoich kandydatów w wyborach; wręcz przeciwnie, dzięki nim opinia publiczna uzyska lepszy dostęp do informacji o sprawach mających zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego” – podkreślono.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij