Wiadomości sportowe z kraju i świata

Ambasadorki Energi złotymi medalistkami Igrzysk Europejskich. Karolina Naja i Dorota Borowska opowiedziały o swoim sukcesie

Polskie kajakarki Karolina Naja i Dorota Borowska zdobyły złote medale tegorocznych Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Podczas specjalnego briefingu prasowego zawodniczki, będące jednocześnie ambasadorkami Energi z Grupy Orlen, podzieliły się swoimi wrażeniami z zakończonej niedawno imprezy oraz zdradziły plany na najbliższą przyszłość.

W czwartek w Gdańsku odbył się briefing prasowy, w którym udział wzięli przedstawiciele Energi z Grupy Orlen oraz Karolina Naja i Dorota Borowska, złote medalistki Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Na początku spotkania gratulacje reprezentantkom Polski złożyła Adrianna Sikorska, wiceprezes zarządu Energi SA ds. Komunikacji.

W imieniu zarządu, pracowników, całej Grupy Orlen serdecznie wam gratulujemy – powiedziała wiceprezes Sikorska.

Pamiętam jak pierwszy raz się spotkałyśmy. Ja nie miałam wątpliwości, że macie ogromny potencjał. Jestem naprawdę dumna, że nosicie koszulki z logo Energi z Grupy Orlen i bardzo się cieszę, że możemy wspierać tak znakomite zawodniczki – dodała przedstawicielka zarządu Energi SA.

Wiceprezes ds. Komunikacji mówiła również o wypełnieniu zapisów umowy, którymi są premie za wybitne osiągniecia sportowe.

Karolina Naja, która czterokrotnie stawała na podium Igrzysk Olimpijskich, zdobywając trzy brązowe medale i jeden srebrny, triumfowała w zawodach kajakarskich podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Wraz z Anną Puławską, były najszybszymi zawodniczkami w kategorii K2 na 500 metrów. Polska medalistka olimpijska zajęła najwyższe miejsce na podium również w rywalizacji czwórek kajakowych.

Z kolei Dorota Borowska, która specjalizuje się w kajakarstwie kanadyjskim, ma w swoim dorobku tytuł wicemistrzyni świata. Na koncie ma także występ w Igrzyskach Olimpijskich z Tokio. Niedawno zdobyła złoty medal w kategorii C1 na dystansie 200 metrów podczas Igrzysk Europejskich. Trasę pokonała z czasem 46.653s.

Opowiadając o doświadczeniach związanych z niedawną imprezą rangi europejskiej, Karolina Naja przyznała, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Wspominała także świetną atmosferę i podkreśliła, że czuła wsparcie i fakt rywalizowacji w Polsce.

Borowska zdradziła, że teraz kajakarki czeka walka o kwalifikację olimpijską, która będzie miała miejsce pod koniec sierpnia w ramach mistrzostw świata.

Z perspektywy lat mistrzostwa świata i kwalifikacje olimpijskie rok wcześniej, są najcięższymi zawodami. Igrzyska olimpijskie to już jest „pikuś” – przyznała z uśmiechem Naja.

Doświadczona kajakarka przyznała, że myślała wcześniej o zakończeniu kariery, ale niektóre okoliczności skłoniły ją do tego, by podjąć walkę o medal w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich.

Wszystko zaczęło się fajnie układać, sponsorzy i wsparcie profesjonalne, którego wcześniej nie było, więc jeśli zdrowie jest, chęci są, motywacja jest, to żal kończyć, bo chce jeszcze spróbować powalczyć w Paryżu o złoty medal – wyjaśniła.

Reprezentantki Polski mówiły także o kwestiach mentalnych. Borowska zdradziła, że nie korzystają z pomocy psychologów, ale dużo pracują nad pewnością siebie, koncentracją oraz wyciszeniem emocji.

Staramy się wyłączyć z tych zawodów. Całą otoczkę, która jest piękna dla kibiców i dla nas, chcemy traktować tak, jakby jej nie było i skupić się na sobie, żeby pokazać to samo, co robimy na treningach, czyli jak najszybciej pływały ­– powiedziała wicemistrzyni świata.

Srebrna medalistka IO olimpijskich dodała, że dużym wsparciem jest cały sztab szkoleniowy, łącznie z trenerami, dietetykiem i lekarzem. Wyjaśniła, że to są osoby, które jeżdżą na zawody i widzą co dzieje się ze sportowcami.

Mówiąc o rywalizacji w drużynie Karolina Naja zwracała uwagę na doświadczenie, które pozwala mądrze konkurować.

Myślę, że na przestrzeni lat nauczyłyśmy się mądrze rywalizować – mówiła. – Rywalizacja jest bardzo potrzebna w treningu, ponieważ to jest proces, który trwa. Same przygotowania do sezonu trwają dziesięć miesięcy i wiadomo, że każdy z nas ma gorsze i lepsze dni, ale jak jesteśmy grupą, to zawsze ta grupa ciągnie – zdradziła Naja.

Ja „gorszy dzień” zaczęłam nazywać: dniem kształtowania charakteru – wtrąciła humorystycznie złota medalistka Igrzysk Europejskich w kategorii C1 na 200 metrów.

Igrzyska Europejskie 2023 odbywały się na przełomie czerwca i lipca w Krakowie, na Podkarpaciu oraz Dolny i Górnym Śląsku. Do rywalizacji przystąpiło 7 tysięcy sportowców z 48 krajów. Reprezentanci Polski zgarnęli aż 50 medali – 13 złotych 19 srebrnych i 18 brązowych.

Źródło: stefczyk.info Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij