Najnowsze wiadomości ze świata

Ambasador Rosji grozi europejskim krajom. Wskazał dwa cele

Szwecja i Finlandia poczynają kolejne kroki w kierunku wejścia w struktury NATO. Takie działania nie podobają się Rosji, a wyraz temu dał ambasador tego kraju w Szwecji. Wiktor Tatarincew został wezwany do szwedzkiego MSZ, po tym jak opublikował artykuł, w którym napisał, że „nowi członkowie wrogiego bloku staną się celem rosyjskich działań odwetowych”.

22 mara szwedzki parlament przegłosował przystąpienie kraju do NATO. „Za” głosowało 269 deputowanych, a przeciw było 37. Teraz wniosek Szwedów muszą ratyfikować Turcja i Węgry.

Działania Sztokholmu nie spodobały się Rosji, czemu wyraz dał jej ambasador, Wiktor Tatarincew. Na stronie placówki umieścił artykuł, w którym stwierdził, że decyzja parlamentu to „krok w przepaść”. Dyplomata uważa, że teraz szwedzcy politycy i „eksperci” wmawiają obywatelom, że wstąpienie do NATO to dobra decyzja, a jeśli ktoś twierdzi inaczej, to szerzy rosyjską propagandę.

W tekście Tararincewa nie zabrakło gróźb pod adresem Szwecji oraz Finlandii, która również ma zostać nowym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Po przystąpieniu Finlandii i Szwecji łączna długość granic rosyjsko-natowskich prawie się podwoi. Jeśli jeszcze komuś wydaje się, że w jakiś sposób poprawi to bezpieczeństwo Europy, to można być spokojnym, że nowi członkowie wrogiego bloku staną się uzasadnionym celem rosyjskich działań odwetowych, w tym o charakterze militarnym – napisał.

Ambasador twierdzi również, że Szwedzi wysyłają do placówki listy, w których wyrażają swój sprzeciw wobec decyzji władz i podkreślają, że wspieranie antyrosyjskich sankcji przyczyniło się do ogromnej inflacji w kraju.

Na tekst Tatarincewa zareagowało szwedzkie MSZ. Resort poinformował, że rosyjski ambasador zostanie wezwany na rozmowę.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij