Najnowsze wiadomości ze świata

Ambasador Niemiec w Polsce: Nord Stream I i Nord Stream II były błędem

Jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem – powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

W rozmowie w Polskim Radiu 24 niemiecki ambasador był pytany m.in. o budowę gazociągów Nord Stream i spory w UE w tej kwestii.

“Unia Europejska nigdy nie będzie przestrzenią wolną od konfliktów. Jest raczej metodą pokojowego równoważenia interesów swoich członków, jest pewnego rodzaju zinstytucjonalizowanym sporem, który toczy się wedle ustalonych reguł. Co nie znaczy, że wszystkie decyzje podejmowane w ten sposób są właściwe, jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem” – podkreślił Thomas Bagger.

Dopytywany, który rząd podjął takie decyzje odparł: “Różne niemieckie rządy federalne, jeden po drugim. Tak, też rządy Angeli Merkel”.

Zapytany w tym kontekście o uhonorowanie Angeli Merkel najwyższym niemieckim odznaczeniem państwowym powiedział: “Nie przystoi mi interpretować intencji prezydenta federalnego, ale nie można redukować szesnastu lat rządów do jednej decyzji”.

Ambasador był też zapytany o rolę byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera w obecnej polityce tego kraju. “Gerhard Schroeder to już przeszłość, on nie jest ważny dla niemieckiej polityki”.

Dopytywany, dlaczego SPD nie może się z nim rozstać, powiedział: “Naprawdę nie mam nic do powiedzenia na temat Gerharda Schroedera, on nie odgrywa żadnej roli w dzisiejszej polityce Niemiec”.

Źródło: PAP Autor: mm/ par/
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij