Najnowsze wiadomości z kraju

Ambasador Niemiec: Temat reparacji jest puszką Pandory i lepiej, by ta puszka pozostała nietknięta

Z punktu widzenia prawa sprawa reparacji jest zamknięta; ten temat jest puszką Pandory i lepiej, by ta puszka pozostała nietknięta – powiedział w środę w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

W rozmowie z Polskim Radiem 24 niemiecki ambasador był pytany, czy Berlin wciąż stoi na stanowisku, że sprawa polskich roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec została definitywnie zamknięta.

“Sądzę, że z punktu widzenia rządu niemieckiego w kwestii reparacji powiedziano już wszystko. Rząd polski przedstawił swoje oczekiwania w nocie wysłanej do niemieckiego MSZ-u w październiku ub. roku, a rząd niemiecki, odnosząc się do tej noty w oficjalnej odpowiedzi ze stycznia tego roku, potwierdził swoje dotychczasowe stanowisko” – odpowiedział Bagger.

Dyplomata przyznał, że “w Niemczech, w państwie pluralistycznym, ścierają się różne poglądy”. “Stanowisko rządu federalnego pozostaje jednak niezmienne. Od dłuższego czasu jako członkowie Unii Europejskiej żyjemy w innym paradygmacie, a ten temat jest puszką Pandory i lepiej, by ta puszka pozostała nietknięta” – powiedział ambasador.

Jego zdaniem, “takie rozwiązanie będzie lepsze dla wszystkich, dla Europejczyków”.

“Niemcy rozumieją, że muszą z pełną powagą odnosić się do bólu i emocji Polaków związanych z II wojną światową, zarówno dziś, jak i w przyszłości. Ale to jest odrębna sprawa, a nie otwieranie puszki Pandory. Europie nie przyszłoby z tego nic dobrego. A zjednoczona Europa jest naszą przyszłością, nie tylko przyszłością Niemiec, ale i Polski” – mówił Bagger.

Na uwagę, że w sprawie reparacji odmawia się stronie polskiej dialogu odparł: “Owszem, ale z punktu widzenia prawa sprawa reparacji jest zamknięta, poza tym istnieje przecież więcej tematów historycznych, które są przedmiotem dialogu polsko-niemieckiego.

Źródło: PAP Autor: mm/ par/
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij