Najnowsze wiadomości ze świata

Ambasador Bagger w rocznicę wybuchu II wojny światowej: Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność

Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców, bez żadnego “ale” – podkreślił w czwartek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

W czwartek przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Rano uroczystości odbyły się na Westerplatte z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz w Wieluniu, gdzie obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki.

W rocznicę wybuchu II wojny światowej wpis na Twitterze umieścił ambasador Niemiec w Polsce. “Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców – bez żadnego +ale+” – napisał Thomas Bagger.

“Świadomy tej odpowiedzialności chylę czoła przed wszystkimi ofiarami napaści Niemiec na Polskę” – podkreślił ambasador. Swój wpis opatrzył hasztagami: #nigdywiecej #Pamietamy.

83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Tego dnia, jako pierwsze zaatakowane zostały Wieluń i Westerplatte.

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij