Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Amazon inwigilował pracowników. Potężna grzywna

Francuski organ regulacyjny CNIL poinformował we wtorek, że ukarał firmę Amazon France Logistique grzywną w wysokości 32 milionów euro za “nadmiernie inwazyjny” system nadzoru stworzony w celu monitorowania wydajności personelu.

Amazon wprowadził wskaźniki śledzące czas nieaktywności skanerów, których pracownicy magazynu używają do rejestrowania paczek, a także szybkość skanowania przedmiotów; według CNIL taki system był nielegalny.

To “inwigilacja pracowników”. Gromadzenie danych przez skanery stanowi “nadmierny system monitorowania aktywności i wydajności”, “prowadzący do tego, że pracownicy potencjalnie muszą usprawiedliwiać każdą przerwę” – stwierdza CNIL.

“Mówiąc bardziej ogólnie, CNIL uznaje za nadmierne przechowywanie wszystkich danych zebranych przez system, a także wynikających z nich wskaźników statystycznych dla wszystkich pracowników i pracowników tymczasowych przez okres 31 dni” – dodano w komunikacie.

W odpowiedzi firma Amazon napisała: “Zdecydowanie nie zgadzamy się z wnioskami CNIL, które są niezgodne z faktami i zastrzegamy sobie prawo do złożenia odwołania”.

“Korzystanie z systemów zarządzania magazynem jest powszechną praktyką w branży: są one niezbędne do zagwarantowania bezpieczeństwa, jakości i wydajności operacji oraz zapewnienia śledzenia zapasów i przetwarzania paczek na czas i zgodnie z oczekiwaniami klientów” – dodano.

Firma ma dwa miesiące na złożenie odwołania.

Amazon France Logistique zarządza we Francji dużymi magazynami koncernu Amazon.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij