Najnowsze wiadomości z kraju

Ależ mocny wpis Jakiego! Tak europoseł odpowiedział na haniebny post izraelskiego ministra

Uchwalenie nowych przepisów nowelizujących Kodeks postępowania administracyjnego wzbudziło ogromne kontrowersje w Izraelu, który nie kryje swojego oburzenia. Jednym z najbardziej oburzających komentarzy w całej sprawie jest ten, który zamieścił tamtejszy szef MSZ Yasir Lapida, sugerujący… “polski współudział w Holocauście, Na jego dywagację odpowiedział europoseł Patryk Jaki, który nie stronił od ostrego komentarza w całej sprawie.

W czwartek przyjęto nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którą nie będzie możliwe zakwestionowanie proceduralne decyzji administracyjne po upływie 30 lat od jej wydania. Nowa regulacja wywołała oburzenie w Izraelu, czego doskonałym przykładem było głośne oświadczenie izraelskiej ambasady, uznające zmianę za “niemoralne prawo, które uderzy w stosunki pomiędzy obydwa państwami”.

W podobnym tonie wypowiedział się także minister sprawa zagranicznych Yasir Lapida. Mężczyzna poszedł jednak o jeden krok za daleko sugerując, iż wina za Holocaust spada na… Polskę, bo to na jej terenach dochodziło do eksterminacji ludności żydowskiej.

-To prawo jest niemoralne i poważnie zaszkodzi stosunkom między państwami. Żadne prawo nie zmieni historii. Izrael stanie jako mur obronny chroniący pamięć o Holokauście oraz honor ocalałych z Holokaustu i ich mienie. Polska, na terenie której zamordowano miliony Żydów, popełniła poważny błąd. Nie jest za późno na naprawę  – czytamy w poście szefa izraelskiej dyplomacji.

Na jego wpis zareagował Patryk Jaki. Eurodeputowany Zjednoczonej Prawicy nie szczędził mocnych słów pod adresem Lapidy, przypominając jednocześnie o pewnych prawach historycznych.

Hańbą jest Pana nieuctwo. To są budynki, za które chcecie środki. Polacy je odbudowali bez pomocy niemieckich środków, który wy ciągle otrzymujecie. Osoby, o których Pan mówi były obywatelami Polski i wzywali do jej obrony. Wreszcie trzeba zacząć o tym mówić – pisze polityk.

Następnie Jaki przypomniał o historycznym artykule Związku Rabinów oraz Związku Żydów, którzy wzywali swoich rodaków do walki przeciwko III Rzeszy w obronie Polski, a także o fakcie, iż obozy koncentracyjne nie były polskie, a niemieckie i znajdywały się na terenach polskich okupowanych przez hitlerowskie Niemcy.

-Jestem poza rządem i mogę to dziś powiedzieć. Żydzi dziś nas bardziej potrzebują niż my ich. Przez swoje agresywne działania nawet USA miały do nich pretensje – pisze europoseł – Załatwimy wreszcie polski problem reprywatyzacji i asertywnie do Izraela tym razem trzeba mówić jaka jest prawda o historii Polski.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij