Publicystyka

Histeria opozycji po wykupieniu Polska Press przez Orlen! Grożą “bojkotem” i interwencją w PE

Wykupienie grupy Polska Press przez PKN Orlen wywołało prawdziwą burzę w mediach. Szczególnie donośny był głos krytyków decyzji Orlenu, którzy w decyzji odkupienia wydawanych w Polsce tytułów prasowych od Niemców doszukiwali się… zamachu na wolne media. Ze strony przewodniczącego Nowoczesnej padły nawet deklaracje bojkotu produktów Orlenu, a jedna z europosłanek PO zapowiedziała, iż zwróci się w tej sprawie do Parlamentu Europejskiego.

 – Przejmujemy wydawnictwo @Polska_Press. Dzięki transakcji zyskamy dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wchodzących w skład Grupy. Pozwoli nam to skutecznie wspierać sprzedaż i rozbudowywać narzędzia big data. To kluczowe zasoby w kontekście planowanego rozwoju sieci detalicznej – napisał wczoraj na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, komentując w ten sposób wykupienie wydawnictwa Polska Press przez prowadzoną przez niego spółkę.

Jak się okazało, inwestycja wzbudziła ogromną histerię opozycji, której nie przeszkadzało to, iż większość w mediów w Polsce znajduje się w rękach zagranicznego kapitału. Plan repolonizacji mediów był jednym z kluczowych pomysłów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Politycy obozu rządzącego wielokrotnie przypominali, że 3/4 mediów lokalnych w naszym kraju ma zagranicznych właścicieli, a zdecydowany prym w tej kwestii wiodą Niemcy. PiS zapowiadał walkę o media lokalne i krok Orlenu wpisuje się w tę strategię.

Zupełnie inaczej oceniają decyzję Orlenu politycy opozycji. Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka zaczął nawet namawiać do bojkotu polskiego paliwowego giganta. Podobnego zdania jest jego kolega, Witold Zembaczyński, który opisywał całą transakcję jako “dramat niezależnego lokalnego dziennikarstwa” oraz “orbanizację na masową skalę”.

Oburzeni są również politycy Platformy Obywatelskiej. Borys Budka uważa inwestycję Orlenu za próbę zbudowania “kolejnej propagandowej machiny, jak TVP”, a eurodeputowana tej partii Magdalena Adamowicz jest zdania, iż wydawcą dzienników lokalnych będzie od teraz Prawo i Sprawiedliwość. Gdańska polityk zapowiedziała nawet… zwrócenie się do Parlamentu Europejskiego z prośbą o uruchomienie specjalnych funduszy na rozwój “niezależnych mediów”. Podobne zdanie na temat “niszczenia” oraz “zamachu na wolne media w Polsce” mają także m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Bartłomiej Sienkiewicz czy Marcin Kierwiński.

Podobną złość na przejęcie Polska Press od niemieckiego wydawnictwa przez polski podmiot widać także na Lewicy, która już oskarża grupę PKN Orlen o próbę szerzenia “kłamstw oraz manipulacji”.

Nie mogło też zabraknąć opinii dziennikarzy pracujących dla mediów, których wydawcami są niemieckie spółki. Tomasz Lis (Newsweek) porównał całą transakcję Orlenu do działań… Gazpromu, uznając iż spółka zarządza przez Obajtka będzie serwowała jedynie “partyjną propagandę”.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij