Rozrywka

Alec Baldwin jednak usłyszał zarzuty. Odpowie za zastrzelenie operatorki

Znany aktor Alec Baldwin jednak usłyszał zarzuty w związku z śmiercią swojej operatorki. Zastrzelił ją na planie.

Incydent miał miejsce 21 października 2021 roku na planie westernu Rust, w którym Baldwin gra główną rolę i jest producentem. Tego dnia Baldwin ćwiczył scenę strzelaniny w kościele. W scenie miał wyciągnąć rewolwer z kabury i wystrzelić. Gdy to zrobił, broń naprawdę wystrzeliła. Pocisk zabił Halynę Hutchins i zranił reżysera Joela Souzę.

Aktor, skądinąd znany z niechęci do broni palnej, powiedział później, że odciągnął kurek, ale nie pociągnął za spust. Eksperci od broni zwracali jednak uwagę, że w wypadku tej broni – repliki Colta kal. 45 produkcji włoskiej Pietti – oddanie strzału bez pociągnięcia za spust jest niemożliwe. To samo stwierdziło w połowie 2022 roku FBI. Eksperci Biura ustalili też, że broń nie była w żaden sposób uszkodzona, co oznacza, że strzał nie został spowodowany przez awarię spustu.

W styczniu 2023 roku Baldwin i Hannah Gutierrez-Reed, która pracowała na planie jako zbrojmistrz, usłyszeli po dwa zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci. Aktor nie przyznał się do winy, a w kwietniu tego samego roku zarzuty przeciwko niemu zostały wycofane. W piątek aktor został jednak ponownie oskarżony. Było to efektem raportu zewnętrznej firmy, który zleciła rodzina Hutchins. Eksperci odbudowali broń, która została uszkodzona podczas testów FBI, i ustalili, że aby padł strzał, Baldwin musiał odciągnąć do końca kurek i nacisnąć na spust.

Baldwin został oskarżony o to, że spowodował śmierć Hutchins z powodu zaniedbania lub „całkowitego lekceważenia i obojętności” na zasady bezpieczeństwa. Grozi mu do 18 miesięcy więzienia. Jego adwokaci stwierdzili, że nie mogą doczekać się procesu, bo będą potrafili udowodnić, że aktor jest niewinny.

Równocześnie w lutym ruszy proces Hannah Gutierrez-Reed, która pracowała na planie filmu jako zbrojmistrz. Została oskarżona o przypadkowe spowodowanie śmierci i manipulowanie dowodami. Ta sprawa będzie prowadzona niezależnie przez innego sędziego, ale prawnicy Baldwina na pewno będą się jej przyglądać, chociażby po to, by zobaczyć strategię prokuratury czy zeznania tych samych świadków. Zastępca reżysera ds. bezpieczeństwa planu David Halls – który wcześniej został skazany na pół roku w zawieszeniu za nieostrożne obchodzenie się z bronią – i Sarah Zachry, która odpowiadała za rekwizyty, zgodzili się współpracować z prokuraturą.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Gage Skidmore CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij