Najnowsze wiadomości ze świata

Aktywistki znowu dały popis. Olały zupą obraz „Mona Lisa” w Luwrze

Dwie aktywistki klimatyczne oblały w niedzielę w Luwrze obraz “Mona Lisa”, arcydzieło Leonarda da Vinci, które chronione jest pancerną szybą. Kobiety nawoływały do promowania zdrowej i zrównoważonej żywności.

Aktywistki miały na sobie koszulki z napisem “Riposte alimentaire”. Krzyczały: “Co jest ważniejsze? Sztuka, czy prawo do zdrowej i zrównoważonej żywności?”

Na swojej stronie internetowej grupa “Riposte alimentaire”, przedstawiając się jako “francuska kampania obywatelskiego oporu, której celem jest doprowadzenie do radykalnych zmian w społeczeństwie na poziomie klimatycznym i społecznym”, stwierdziła, że francuski rząd łamie swoje zobowiązania klimatyczne i wezwała państwo do zapewnienia ludziom lepszego dostępu do zdrowej żywności.

Po tym incydencie dyrekcja Luwru uruchomiła zespół kryzysowy, a sala, w której znajduje się obraz, została ewakuowana i jest obecnie sprzątana.

Najsłynniejszy obraz świata, prezentowany od 2005 roku za pancerną szybą ochronną, już kilkukrotnie padł ofiarą wandalizmu. Na przykład w maju 2022 r. stał się celem ataku z użyciem ciasta z kremem.

Źródło: PAP Autor: sp/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij