Najnowsze wiadomości ze świata

Aktywiści zniszczyli zabytkowy portret

Grupa aktywistów zniszczyła zabytkowy portret lorda Balfoura. Chcieli tak zaprotestować przeciwko działaniom Izraela.

Lord Arthur Balfour był premierem Wielkiej Brytanii w latach 1902-1905. W rządzie premiera Lloyda George’a był sekretarzem spraw zagranicznych. W 1917 roku napisał tzw. Deklarację Balfoura, w której poparł powstanie Państwa Żydowskiego w Palestynie. Był to pierwszy przypadek, w którym światowa potęga poparła syjonizm, i odegrał istotną rolę w powstaniu Izraela trzy dekady później.

Portret Balfoura, namalowany w 1914 roku przez węgierskiego artystę Philipa de Laszlo, wisiał w budynku należącego do uniwersytetu Cambridge Trinity College. Jak informują brytyjskie media, został zaatakowany przez propalestyńskich aktywistów z organizacji Palestine Action. Na nagraniu widać, jak aktywistka pomazała go czerwoną farbą i pocięła nożem.

Uczelnia poinformowała, że o sprawie powiadomiono policję. Zaoferowała też pomoc psychologiczną osobom, które dotknął ten wandalizm. Policja zabezpieczyła dowody i prowadzi śledztwo, ale jak na razie nikt nie został zatrzymany.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Times of Israel Autor: WM
Fot. Screen z Twittera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij