Najnowsze wiadomości ze świata

Aktywiści LGBT poskarżyli się ONZ na prześladowania w Teksasie. Mocna odpowiedź gubernatora

Organizacje LGBT poskarżyły się na przyjmowane w Teksasie ustawy, które ich zdaniem są dyskryminacją i prześladowaniem. Republikański gubernator Teksasu Greg Abbot miał krótką odpowiedź.

Aktywiści z czterech organizacji broniących praw obywatelskich zwrócili uwagę, że tylko w 2023 roku w teksańskiej legislaturze zgłoszono 141 ustaw, które ich zdaniem były wymierzone w LGBT. Siedem z nich zostało podpisanych przez Abbota. Ustawy te zabraniają „transpłciowej opieki medycznej” dla dzieci, programów „różnorodności, równości i inkluzywności” na publicznych uczelniach, ograniczają udział transpłciowych zawodników w sportach szkolnych, zabraniają pokazów o charakterze seksualnym na publicznych terenach, gdzie mogą zobaczyć je dzieci, ograniczają samorządom prawo do przyjmowania ustaw antydyskryminacyjnych, pozwalają szkołom na ograniczanie dostępu do książek z treściami pornograficznymi i na używanie kapelanów do niesienia uczniom pomocy psychologicznej.

Zdaniem tych organizacji te ustawy łamią prawa człowieka osób LGBT i są częścią „systemowej polityki dyskryminacji”. Ich zdaniem naruszają też prawa osób LGBT do „braku dyskryminacji, prywatności, zdrowia, wolności ekspresji i edukacji”. Organizacje napisały list do ONZ, który był adresowany do 17 ekspertów, grup roboczych i specjalnych sprawozdawców. Proszą w nim m.in., by ONZ zażądała od Teksasu wycofania tych ustaw i nawoływała rząd USA do wprowadzenia silniejszych przepisów antydyskryminacyjnych.

 

Gubernator Abbot opowiedział na te zarzuty na swoim Twitterze. Udostępniając poświęcony im artykuł z lokalnego portalu, napisał, że „ONZ może walić w piach”. Określenie „walić w piach” (ang. go pound sand) to amerykański odpowiednik „mogą spadać na drzewo”.

To już drugi raz, kiedy gubernator Abbott napisał tak pod adresem ONZ. To samo napisał im w 2021 roku, kiedy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że Teksas musi ograniczyć uzależnienie od ropy i gazu przed 2050 rokiem.

Źródło: Stefczyk.info na podst. The Hill Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij