Najnowsze wiadomości ze świata

Aktywiści klimatyczni oblali czarną farbą rzeźbę przedstawiającą Muzykantów z Bremy

W Bremie na północy Niemiec aktywiści klimatyczni z grupy Ostatnie Pokolenie obrali za cel protestu jeden z symboli miasta – słynnych Muzykantów z Bremy. Obrońcy klimatu oblali czarną farbą rzeźbę, przedstawiającą bohaterów baśni braci Grimm: osła, psa, kota i koguta.

Policja została poinformowana o zdarzeniu przez świadków w piątkowe popołudnie. Według oświadczenia policji, straż pożarna zdołała usunąć większość farby.

Troje aktywistów zostało oskarżonych o uszkodzenie mienia i naruszenie prawa o zgromadzeniach; policja rozpoczęła dochodzenie – przekazały niemieckie media.

Ostatnie Pokolenie opublikowało na platformie X filmy z akcji w Bremie. Muzykanci z Bremy “symbolizują poszukiwanie bezpiecznej przyszłości – ale przy naszym obecnym kursie politycznym bezpieczna przyszłość tonie w ropie. Tymczasem politycy nadal opowiadają bajki” – stwierdzili aktywiści w kontekście swojej akcji.

CDU z Bremy określiła akcję obrońców klimatu jako bezsensowny wandalizm – podał portal RND. Niszczenie zabytków kultury szkodzi każdemu celowi, niezależnie od tego, jak dobre są intencje – przytoczył portal stanowisko bremeńskich chadeków.

Rzeźbę Muzykanci z Bremy wykonał Gerhard Marcks. Zwierzęcy kwartet nawiązuje do baśni braci Wilhelma i Jacoba Grimmów i jest uważany za nieoficjalny symbol hanzeatyckiego miasta.

Źródło: PAP Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot. EPA/ROBIN UTRECHT

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij