Najnowsze wiadomości z kraju

Akty dywersji i sabotażu w Polsce. Premier: zatrzymano dziesięć osób

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek w Białymstoku o zatrzymaniu dziesięciu osób związanych z aktami sabotażu i dywersji w Polsce. Dodał, że istnieją powody, by sądzić, że tego typu incydenty mogą się powtórzyć.

Szef rządu spotkał się we wtorek z wojewodami. Tusk zaznaczył, że na przestrzeni lat zmieniło się znaczenie pełnionej przez nich funkcji.

Dziś musicie być przygotowani do intensywnej pracy w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa – zaapelował do nich Tusk. Zaznaczył, że zarówno dla władzy centralnej, jak i dla rządu, Unii Europejskiej, władz regionalnych i samorządowych nie ma innego priorytetu niż szeroko pojęte bezpieczeństwo. Dodał, że na Podlasiu „widać to z wyjątkową ostrością”.

Nie mówimy o ćwiczeniach czy o lekcjach z teorii zagrożeń – podkreślił.

Premier przekazał, że w ciągu ostatnich kilku tygodni zatrzymano dziesięć osób podejrzanych o działania sabotażowe i dywersyjne w Polsce. Dodał, że istnieje ryzyko powtórzenia się takich zdarzeń.

Tusk podkreślił również kluczową rolę, jaką pełni Polska w zapewnianiu bezpieczeństwa w ramach UE oraz w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i relacji z sąsiadami.

Premier zwrócił uwagę na współpracę między służbami a administracją rządową, którą określił jako „wzorową, elastyczną i nowoczesną”. Podkreślił, że w obecnej sytuacji taki model współpracy jest potrzebny.

Źródło: stefczyk.info/na podst.RMF FM Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij